logo

22 Aralık 2021

Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon da denilen yüksek tansiyon kan dolaşımında damarlarda olması gereken basıncın normal düzeyin üstünde olması demektir. Kalp atardamarlar aracılığı ile temiz kanı akciğerlerden alıp tüm vücuda pompalar, vücuttan gelen kirli kanı ise toplardamarlar ile toplayarak akciğere gönderir.

Akciğerlerde toplanan kirli kan burada temizlenerek tekrar kalbe gönderilir ve oradan da tüm vücuda ulaştırılır. Kan pompalandığında atardamar duvarında bir basınç oluşur. Kanın atardamar duvarına yaptığı en yüksek basınç sistolik kan basıncı (büyük tansiyon) olarak adlandırılırken en düşük basınç ise diyastolik kan basıncı (küçük tansiyon) olarak adlandırılır.

Yüksek Tansiyon Nasıl Oluşur?

Büyük tansiyonun 120 mm Hg’nin, küçük tansiyonun ise 80 mm Hg’nin altında olması kan basıncının normal değerlerde olduğu durumdur. 19 yaşını geçmiş erişkin bir bireyde kan basıncının artmasıyla büyük tansiyonun 140 mm Hg üstünde ya da küçük tansiyonun 90 mm Hg üzerinde olması kişinin yüksek tansiyona yani hipertansiyona sahip olduğunu gösterir.

Kan basıncının normal değerler ile hastalığın etkin olduğunu gösteren değerler arasında olması yani büyük kan basıncının 120-139 mm Hg, küçük kan basıncının 80-89 mm Hg arasında olması ise kişinin yüksek tansiyon hastalığı için aday olduğunu gösterir. Bu kişilerde yüksek tansiyon gelişmesini önlemek için doktorlar tarafından bazı öneriler verilir. Bunlar sigara kullanıyorsa bırakması, kilosu fazla ise sağlıklı bir diyetle zayıflaması, egzersiz yapmaya başlaması gibi öneriler olabilir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Stres, üzüntü, yorgunluk, genetik faktörler gibi pek çok sebepten ortaya çıkabilen yüksek tansiyon bazen sinsice gelişip hiç bir belirti göstermeyebilir. Görülen en sık yan etkiler ise enseden alın bölgesine kadar uzanan bir baş ağrısı, kulak ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, bulanık görme, burun kanaması, çarpıntı, terleme ve sık idrara çıkma olabilir.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyonumuzun yükseldiğini hissettiğimizde evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi başı soğuk su ile yıkamaktır. Ya da daha kolay bir yöntem olarak limonlu su karışımı içmek tercih edilebilir. Limon kanı sıvılaştırdığı için kanın damarlara yaptığı basıncı da azaltır.

Sarımsak, nar ve nar suyunun da tansiyon düşürücü etkisi olduğu bilinir. Hatta tansiyon düşürmede en hızlı ve etkili yöntemlerin başında sarımsak gelir. Bunların dışında yoğurt ve ayran tüketiminin de etkili olduğu bilindiği gibi genel olarak tansiyonun yükselmesini önlemek için tuzsuz yemekler tüketilebilir.

Kaynak: sporduragi.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?