logo

28 Kasım 2020

Yağlı Boya Tarihi

Oldukça eski bir tarihi kökeni bulunan yağlı boya, geçmişten günümüze tablo yapımında kullanılmakta olan bir boya çeşidi olarak bilinmektedir. Farklı teknikleri içerisinde barındırmakta olan bu boya uygulaması resim sanatını yeni tercih edenler için uygun niteliklerde bir malzeme değildir. Çeşitli yöntemler ile kurutulan keten tohumu ya da haşhaş tohumunun yağını birleştirerek macun elde edilmesi yolu ile yapılan bu boya, günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

Yağlı Boya Teknikleri

Gelişigüzel bir boyama tekniği olmayan yağlı boya, yapımı aşamasında birçok detay bulunmaktadır. Sırası ile izlenmesi gereken bu kurallar bütünü güzel görünümlü bir tablonun ortaya koyulmasına olanak sağlamaktadır. Bu boya türünde öncelikle astar atma, ilk katman, eskitme gibi tekniklerin biliniyor olması gerekmektedir.

Yağlı Boya Çalışmasında Dikkat

Resim alanında oldukça güzel bir görünüm sağlanması adına kullanılmakta olan yağlı boya çeşidi ile uygulama yapılması sırasında resmin çatlamaması için fat over lean kuralının mutlaka uygulanması gerekmektedir. Boya tabakaları olarak adlandırılan bu kural alt ve üst tabakanın farkını ortaya koymaktadır. Bu boya çeşitleri ve fiyatları için https://www.guvensanat.com/yagli-boyalar  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?