logo

23 Aralık 2020

Varis Nedir, Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Varis bir damar rahatsızlığıdır. Varis nedir sorusunun cevabı damarların genişlemesi sonucu deri altından belli olabilecek bir hal almasıdır. Çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getiren varis kadınlarda erkeklere göre belirgin oranda daha fazladır.

Çoğunlukla bacaklarınızda göreceğiniz varisin oluşumu için birçok sebep sayılabilir. Kullanılan hormon hapları, kullanan sigara, giyilen kıyafetlerin darlığı ileri yaş ya da fazla kilolor… Bütün bunlar varislerin oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Ortaya çıkan varisler derinin altında mavi bir görüntü oluşturmaktadır. Varisler vücudunuzda ağrı yapmaktadır ve bacaklarınızda çeşitli sorunlar meydana getirmektedir. Bunlar bacaklarınızda yaşadığınız ağrılar dışında çabuk yorulmanız gibi çeşitli şekilde kendisini gösterecektir. Bacaklarınız mor ve şiş bir görünüme sahip olacaktır.

Varis çorabı nedir, neden kullanılır?

Varis çorabı, varis sorunundan daha çok sorun yaşayan kadınlar olduğu için kadınlara yönelik tasarlanmış olan bir çoraptır. Uzun ve sıkı olan bu çorap giyilerek yaşadığınız varis sorunundan kaynaklı sıkıntılar giderilmek hedeflenmektedir.

Giyilen varis çorabı damarlara baskı yapmakta ve damarların meydana getirdiği sorunların böylece önüne bir nebze de olsa geçmektedir. Varis çorabı kullanmak istiyorsanız bunu doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Ayrıca varis çoraplarının da çeşitleri bulunmaktadır ve bunları da incelemelisiniz. Doktor tavsiyesi dışında varis çorabı kullanmak sağlığınıza yarar değil zarar getirebilir.

Kalıcı varis tedavisi mümkün müdür, varis tedavisi nasıl olur?

Varis can sıkıcı bir hale gelebilen bir hastalıktır. Yaşadığınız varis sorunundan kurtulmak istiyorsanız kesin ve kolay çözümleri bulunmaktadır. Varis tedavisi için cerrahi müdahaleler ya da ameliyatsız müdahaleler bulunmaktadır. Skleroterapi, lazer tedavisi, radyofrekans yöntemi gibi tedavi yöntemlerini kullanarak sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Skleroterapi (köpük) yöntemi kullanılarak varislerinizden 5 dakikaya yakın bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Bu yöntemler ağrısız olmakta ve oldukça hızlı şekilde varislerden kurtulabilirsiniz. Kalıcı varis tedavisi sayesinde yaşadığınız sorunlardan kurtulabilir ve eski görüntünüze kavuşabilirsiniz. Varislerin hepsi ciddi bir problem olmasa dahi cildiniz için olumsuz bir görüntü oluştururlar, ileri düzey varisler ise sağlığınız için ciddi birer tehdittir. Bu yüzden varislerin hafife alınmaması, tedavisi gerekir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?