logo

08 Mart 2020

Uzmanlar koronavirüs ile ilgili o soruyu yanıtladı!

Corona virüs son dakika haberleri yakından takip edilirken konuyla ilgili ortaya atılan son iddia, merak uyandırdı. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra kısa bir süre içerisinde global bir sağlık problemi haline gelen ve aynı oranda endişe yaymaya devam eden koronavirüs sebebiyle pek çok ülkede ölümler yaşanıyor.

Virüs sebebiyle Çin’in ardından özellikle Güney Kore, İran ve İtalya alarmda. Coronavirüs aşısı ve tedavisi heyecanla beklenirken Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi tarafından yapılan son açıklama korona kabusunun son bulacağı tarihe yönelik merakı artırdı. Uzmanlara göre havalar ısınınca salgın bitecek mi? İşte son dakika haberinin ayrıntıları.

Şu ana kadar 64 ülkede tespit edilen corona virüsü ile aynı hızda yayılan endişe dalgası, dünya genelinde paniğe sebep oldu. Yaşanan panik, konuyla ilgili son dakika haberlerinin yakından takip edilmesine sebep olurken, uzmanlar tarafından ele alınan “Havalar ısınınca koronavirüs salgını bitecek mi?” sorusunun yanıtı, merak konusu oldu. İşte uzmanların Covid-19’un baharla birlikte ortadan kaybolma ihtimalini değerlendirdikleri son dakika haberinin ayrıntıları…

UZMANLAR AÇIKLADI: HAVALAR ISININCA CORONA SALGINI BİTECEK Mİ?

Çin’de ortaya çıkan ve 64 ülkede tespit edilen koronavirüsle ilgili “Virüs havaların ısınmasıyla sona erecek mi?” sorusu uzmanları ikiye böldü. Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’nden (CIRI) virolog Bruno Lima, bazı solunum yolu virüslerinin sezonluk etki göstermekle birlikte tropikal bölgelerdeki varlığını yıl boyu koruduğunun altını çiziyor.

İşte uzmanlar tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamaları içeren son dakika haberinin ayrıntıları;

“BAZI VİRÜSLER MEVSİMLERLE DALGA GEÇİYOR”

Paris Pitié-Salpêtrière hastanesinden bulaşıcı hastalık uzmanı Alexandre Bleibtreu da solunum yolu virüsleri için ideal hava sıcaklıklarının 0-7 derece arasında olmasına karşın Covid-19’un baharla birlikte ortadan kaybolmayacağı görüşünde. “Bazı virüsler mevsimlerle dalga geçiyor” diyen Bruno Lima, 2009’da görülen A H1N1 virüsünün İspanya, Almanya ve İngiltere’de zirveyi yaz aylarında gördüğünü hatırlatıyor.

“SALGIN İÇİN SIHHİ ÖNLEMLER DIŞINDA BİZ ÇÖZÜM YOK”

Alexandre Bleibtreu’ya göre, insanların bağışıklık sistemi yeni bir virüs olan Covid-19 için henüz hazır değil ve havaların ısınmasıyla birlikte salgının sona ereceği beklentisi somut verilere dayanmıyor. Benzer virüslerin sıcak coğrafyalarda ve yaz aylarında da yayılmaya devam ettiğini belirten Bleibtreu, salgınla mücadele için sıhhi önlemler dışında bir çözüm henüz olmadığını vurguluyor.

“HAVALARIN ISINMASIYLA VİRÜSÜN YAYILMA HIZI GİDEREK AZALABİLİR”

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Dilek Çolak ise, “Koronavirüsün ultraviyole ve ısıya duyarlı olduğunu biliyoruz. Ancak bu yeni virüsün pek çok özelliği gibi ısıya duyarlılığı da henüz tanımlanabilmiş değil. Havaların ısınmasıyla birlikte koronavirüs enfeksiyon yayılma hızının giderek azalmasını bekliyoruz. Ancak bunu zamanla göreceğiz” demişti.

Diğer yandan, şu anda yaz mevsiminin yaşandığı güney yarım kürede virüsün yayılmayı sürdürdüğü görülüyor. Resmi verilere göre Avustralya ve hava sıcaklıklarının 20-30 derece arasında seyrettiği Kuveyt ve Bahreyn’de 50’den fazla vaka tespit edildi.(acunn.com)

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?