logo

13 Kasım 2018

Ünlü senarist ve yazar Stan Lee hayatını kaybetti!

Örümcek Adam, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Demir Adam gibi Marvel çizgi roman karakterlerinin yaratıcısı Stan Lee’nin hayatını kaybettiği açıklandı.

Çizgi roman dünyasının en başarılı yazarlarından biri olan Stan Lee 96 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü yazar, Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man süperkahraman karakterlerini yaratmıştır.

STAN LEE KİMDİR?

Stan Lee, Amerikalı çizgi roman yazarıdır. Stanley Martin Lieber 1922’de New York’da doğdu. Ailesi maddi sorunlar çekiyordu. Okulu bıraktıktan sonra çizgi roman yayınlama şirketi Timely’de çalışmaya başladı. İlk hikâyesi 1942 yılında Kaptan Amerika hakkındaydı. Stan Martin, S.T. Anley gibi farklı isimler altında yazılar yazdı fakat Stan Lee’yi seçti. Timely, ismini Marvel Comics olarak değiştirdi. Stan Lee yeni karakterler yaratmaya devam etti. Fantastik Dörtlü’yü 1961 yılında yarattı ve bunu Hulk takip etti. Bir yıl sonra ise Örümcek adam’ı yayınladı. Daredevil ise 1964’te ortaya çıktı. Tüm bu karakterler Stan Lee’yi çok başarılı kıldı.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?