logo

26 Ağustos 2017

UBER Kullananlara 292 TL Trafik Cezası Kesiliyor

Tüm dünyada milyonlarca kullanıcısı olan taksi çağırma servisi UBER Türkiye’de yasal mevzuatlara uymaması nedeniyle hem şoförlere hem de UBER kullananlara ceza kesiliyor. Son yılların en hızlı büyüyen girişimi olan UBER Türkiye’de problem yaşamaya devam ediyor. UBER’in Türkiye’de yasa dışı faaliyet sürdürdüğü belirtilirken bu nedenle UBER kullananlara trafik cezası kesiliyor. İstanbul Taksiciler Odası tarafınadn yapılan açıklamada Uber’in korsan taksi statüsünde olduğu belirtilirken bu nedenle UBER kullananların dikkat etmesi gerektiği belirtiliyor.

UBER TÜRKİYE’DE KORSAN TAKSİ STATÜSÜNDE

Denetim yapan trafik ekipleri Uber’in Mercedes Vito gibi lüks hafif ticari modellerle servis verdiği ‘UberXL’ araçlarının şoförlerine 2628 TL, yolculara ise 292 TL ceza kesiyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur 2017 yılında bin 980 UBER müşterisine 292’şer TL ceza yazıldığını belirtti.

Uğur şunları söyledi: “UBER gerek maliye gerekse emniyet birimlerimiz ile yaptığımız birtakım çalışmalar sebebi ile Türkiye’de gelişmesini ağır olarak ilerleten bir sistem. Telefon ile araç çağırma sistemi olan UBER tamamen yasadışı, bu sebeple hem şoförüne hem de yolcusuna ceza yazılıyor. Korsan taşımacılık sistemi olan UBER’in araç şoförüne ilk yakalamada 2 bin 628 TL, ikinci yakalamada ise 4 bin 380 TL ceza yazılıyor. 2017 yılında bin 961 şoföre yasadışı taşımacılık sebebi ile ceza yazıldı.” dedi.

“UBER KULLANANLARA TAKSİCİLER ODASI’NDAN UYARI GELDİ

Uğur, UBER’in söylendiği gibi şoförlerin cezasını ödemediğini aksine sadece avukat desteği verdiğini ifade etti. Uğur: “UBER, sadece avukat desteği veriyor. Dava kaybedildiğinde şoför yüklü bir ceza borcuyla başbaşa kalıyor. Yolcunun cezası zaten yolcunun üzerine kalıyor ve birkaç yıl sonra katlamalı olarak karşısına çıkıyor. Müşterilerin ve şoförlerin yasal taşıma sistemlerini tercih etmesi hem vergilendirme açısından hem de güvenlik açısından önemli.” dedi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?