logo

11 Şubat 2018

Türkiye İran’ın bir numaralı Turizm pazarı oldu!

İstanbul– Tahran arasında Türk Hava Yolları, Atlasglobal, Pegasus, Mahan Air, ATA Airlines ve Kish Airlines olmak üzere 6 havayolu şirketinin aktarmasız uçuşu bulunuyor.

2017’de 2.5 milyon İranlı turisti ağırlayan Türkiye, İran’da 1 numaralı turizm pazarı haline geldi. Türkiye Otelciler Birliği’nce (TÜROB), 2017’de 2,5 milyon İranlı turisti ağırlayan Türkiye’nin, İran’da 1 numaralı turizm pazarı haline geldiği belirtildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, 2016’da Türkiye’yi ziyaret eden İranlı sayısı 1 milyon 665 iken, 2017’de yüzde 50.2 gibi çok yüksek bir oranda artış göstererek 2 milyon 501 bine ulaştı. İranlı turistlerin yurt dışı tatillerinde en çok tercih ettiği ülkeler sıralamasında Türkiye ilk sırada yer aldı.

630 dolar

TÜROB, kısa bir süre önce gerçekleştirilen TITE İran Uluslararası Turizm Fuarı sonrasında bir rapor hazırlayarak İran pazarını mercek altına aldı. İranlı turistlerin harcama düzeyinin yüksek olduğu ifade edilen TÜROB raporunda, Türkiye’yi ziyaret İranlı turistlerin yaptıkları geceleme sayısının ortalama 6 gece ve kişi başı harcamanın 1000 dolar olduğu belirtildi.

Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların ortalama harcaması 630 dolar düzeyinde bulunuyor. Türkiye’nin İran için öncelikli destinasyonlar arasında yer aldığına işaret edilen raporda, özellikle İstanbul, Van ve Antalya’nın popüler olduğu, alışveriş, iş ve tatil segmentlerinde öne çıktığı bilgisi yer aldı. TÜROB’un raporunda İran turizm pazarının geliştirilebilmesi için şu öneriler yer aldı: İran’ın bankacılık sistemi Türkiye ile uyumlu değil. Bu durum İran’dan Türkiye’ye potansiyelin altında turist gelmesine neden oluyor. Dolayısıyla gelenler de potansiyelinin altında harcama yapabiliyor. DEBİT adı verilen nakit para kartı sistemi hayata geçirilebilir.(cumhuriyet.com.tr)

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?