logo


Türkiye, cumhurbaşkanını ikinci turda belirleyecek

Çalar Saat programıyla seçimin nabzını tutan İsmail Küçükkaya SÖZCÜ’ye konuştu. Küçükkaya, “Erdoğan ikinci turda ya Muharrem İnce’yle ya da Meral Akşener’le yarışacak” tahmininde bulundu ve ekledi: Seçimle birlikte çoğulcu ve renkli bir yapı ortaya çıkar…

Hafta içi her sabah Fox’ta yayınlanan Çalar Saat programıyla halkın nabzını en iyi tutan haberciler arasında olan İsmail Küçükkaya ile Kazlıçeşme’deki televizyon binasında buluştuk. Elbette sohbetimizin konusu 24 Haziran, cumhurbaşkanı adayları, seçim tahminleri ve ülke sorunları oldu.

HARİKA BİR TABLO

– Liderlerle ve halkla konuşan, seçimin nabzını en iyi tutan kişi olarak nasıl bir seçim değerlendirmesi yaparsınız?

Çok heyecanlı ve güzel bir seçime doğru gidiyoruz. Çünkü, seçenek bol, tam altı tane cumhurbaşkanı adayımız var. Harika bir tablo. Her kesimi temsil eden adaylar bunlar. İttifakların oluşması da güzel. Dilerim seçmen de tatil yerine sandığa giderek vatandaşlık görevini yerine getirir.

DEMOKRASİ İŞLEMELİ

– Çoğulcu ve renkli bir yapı…

Seçimle birlikte çoğulcu ve renkli bir yapının ortaya çıkacağını düşünüyorum. Demokratik süreç işlemeli. Hızlı ve baskın bir seçim oldu ama rekabeti çetin, vatandaşın da seçme alternatifi çok. Seçimle ilgili tek belirsizlik var, o da HDP’nin barajı aşıp aşmayacağı konusu. Seçimi HDP belirleyecek. Barajı aşarsa 70’e yakın milletvekili çıkaracak. Aksi halde bu milletvekillerin hepsi AKP’ye geçecek.

– Millet İttifakı seçimi kazanırsa ilk yapacakları icraat ne olacak?

Millet İttifakı kazanırsa, öncelikle OHAL’i kaldıracaklar ardından TBMM Başkanı’nı seçecekler. 7 Haziran’da kullanılmayan fırsatı Millet İttifakı bu defa hayata geçireceklerdir.

– Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tahmininiz nedir?

Türkiye, cumhurbaşkanını ikinci turda belirleyecek. Erdoğan ikinci turda ya Muharrem İnce’yle ya da Meral Akşener’le yarışacak.

– Seçime katılım yüzdesi ne olur?

Bana göre seçime katılım yüzde 80’in üzerinde olur. Türkiye’nin bağımsız kanalı Fox olarak demokrasiyi canlı tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. Her kesimi sandığa davet ediyoruz. Bu meydan, demokrasi meydanıdır.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+2 = ?