logo

16 Ağustos 2017

Türkiye Almanya’ya Nota Verdi. FETÖ Firarisi Adil Öksüz’ü Sordu

Türkiye Almanya’ya nota verdiğini duyurdu. FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün Almanya’da saklandığı iddiaları ardından Türkiye Almanya’ya nota verdi. Dışişleri Bakanı Mevlü Çavuşoğlu Almanya‘ya verilen nota hakkında açıklama yaparak; “FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün Almanya’da saklandığınıda dair ortaya çıkan iddiaların ardından sessiz kalan Almanya’ya nota verdik. Türkiye’nin Almanya’ya verdiği Nato sonrası Alman makamlarından herhangi bir açıklama gelmezken yaşanan gelişmenin son dönemde bozulan Türkiye Almanya ilişkilerini olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

TÜRKİYE ALMANYA’YA NOTA VERDİ. ADİL ÖKSÜZ’Ü SORDU!

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, FETÖ’nün sözde “hava kuvvetleri imamı” firari Öksüz hakkında çıkan son haberler üzerine Türkiye üst düzeyde diplomatik girişimde bulundu.

Alman Dışişleri Bakanlığına verilen notada, basına yansıyan haberlerde Öksüz’ün Almanya’nın farklı kentlerinde görüldüğünün ifade edildiği hatırlatılarak, bu konuda Alman makamlarının bilgisi olup olmadığı soruldu ve haberlere yansıyan iddiaların araştırılması istendi.

Öksüz’ün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin kilit isimlerinden olduğuna işaret edilen notada, firari sanığın Almanya’da bulunduğunun tespit edilmesi durumunda yakalanarak suçluların iadesi anlaşması uyarınca Türkiye’ye iadesi talep edildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Öksüz’ün ülkede bulunduğuna dair ellerinde herhangi bir bilgi olmadığını ifade etti ancak bu yöndeki açıklamalar Türk tarafınca tatminkar bulunmuyor.

HÜKÜMET ALMANYA NOTA’SI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

Almanya’ya verilen nota ile ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğuna dair haberler çıkmaya başladı. Biz de nota verdik.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğuna, hatta nerede yaşadığına dair bazı haberler çıkmaya başladı. Biz de Dışişleri Bakanlığı olarak Almanya’ya resmi olarak bir nota verdik. Bu kişinin varsa, Almanya’da tespit edilmesi ve bir an evvel tutuklanarak Türkiye’ye iade edilmesini istedik.” dedi.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?