logo

Sağlam Adımlar İçin Ayak Bakımınızı Önemseyin

Vücut sağlığı ve yaşam standartları açısından son derece önemli olan ayaklar, çatlak ve nasır gibi problemler ile çok sık karşı karşıya kalmaktadır. Bakımlı bir görünüm kazanmak ve estetik açıdan göze hoş gelen ayaklara sahip olmak düzenli periyotlarla ayak bakımı yapılmalıdır. Ayak bakımı sayesinde parmak arası enfeksiyonları, topuk çatlakları, tırnak batması ve nasır gibi problemlerin oluşma riski azalmaktadır. Çocukluk çağında başlaması gereken ayak bakımı, ileri yaş grubunda daha önemli hale gelmektedir. Özellikle diyabet gibi birtakım hastalıklara sahip olan kişilerin ayak bakımı konusunda daha dikkatli olmaları gerekir.

Online randevu platformu Medyland güvencesi ile ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenleri sizinle paylaşıyoruz. Medyland, zaman ve enerji tasarrufu sağlayan kolay arayüzü ile dikkat çekmektedir. Medyland platformu üzerinden medikal ayak bakımı İstanbul ya da diyabetik ayak bakımı İstanbul gibi bölgesel aramalar gerçekleştirerek size en yakın ve en uygun doktoru bulabilir, uzmanlıklarını öğrenebilir, diğer hastaların yorum ve değerlendirmelerini inceleyebilir, ücretsiz şekilde randevu alabilirsiniz. Medyland ile sağlık hizmetlerinden yararlanmak çok kolay!

Ayak bakımı için profesyonel yardım alınmalıdır

Evde ayak bakımı gerçekleştirmek mümkündür. Ancak ev tipi uygulamalarda yapılan müdahaleler kısıtlıdır ve ayak bakımını başarılı şekilde gerçekleştirmek zordur. Özellikle topuk çatlakları ya da nasır gibi ayak sağlığı problemlerini yaşayan kişiler, mutlaka profesyonel yardım almalıdır. Her kadın ve erkek için önemli olan ayak bakımı ancak profesyonel şekilde gerçekleştirildiğinde etkili sonuçlar alınabilmektedir. Ayak bakımı yeteri kadar önemsenmediğinde ciddi problemler kaçınılmaz olacaktır.

Ayaklarda ortaya çıkan problemlerin birçoğu kronikleşerek uzun süre kalıcı hale gelebilmektedir. Bu tür durumlarda vücut sağlığı tehlike altına girmekte, estetik açıdan göze hoş gelmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yaz mevsimlerinde terlik ya da sandalet giymenin gerekli olduğu durumlarda ayak kusurları daha fazla ön plana çıkar. Kişiler, ayaklarındaki problemleri gizlemek için yaşam standartlarını düşürebilir, özgüvenleri azalabilir. Aktivitelerden soyutlanmaya varan problemler yaşanabilir. Bu tür psikolojik etkilerin yanı sıra ciddi ağrılar yaşanabileceğinden yürüme problemleri ile de karşı karşıya kalınabilir.

Diyabet hastaları çok dikkatli olmalıdır

Diyabet hastalığı, ciddi boyutlara ulaştığında vücutta sinir ve damar hasarlarına yol açmaktadır. Bu hasarlar ise enfeksiyonlara zemin hazırlamakta, kişi ciddi problemler ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayaklarda kangren ve cilt ülserleri ile kendini gösteren diyabetik ayak rahatsızlığı için diyabetik ayak bakımı hizmetlerinden yararlanılmalıdır.

Diyabetik ayak rahatsızlığı sonucunda topuklarda ülser gelişir, nasır ve çatlaklar oluşur, sorunlu bölgede enfeksiyon riski artar. Enfeksiyon için önlem alınmazsa kemik iltihabı ve kangren gibi çok ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Diyabet hastaları, vücut sağlığı açısından son derece önemli olan diyabetik ayak bakımını ihmal etmemelidir. Diyabetik ayaklar için uygulanacak tedaviler uzun sürelidir ve sürekli kontrol gerektirmektedir.

  • Diyabet hastaları, diyabeti olmayan kişilere kıyasla ayak problemleri ile daha sık karşılaşmaktadır. Diyabetin yol açtığı sağlık sorunları, ayak problemleri için risk faktörüdür.
  • Hatalı tırnak kesimi, yanlış çorap ya da ayakkabı seçimi neticesinde ayak problemlerinde artış görülür.
  • Ayak sinirlerinin işlevini kaybetmesi durumunda hastalar dokunma, sıcaklık ve ağrı gibi hisleri fark edemez. Dolayısıyla ayağa herhangi bir cisim battığında ya da travma gerçekleştiğinde göz ardı edilebilmektedir. Yaralara bağlı enfeksiyon gerçekleşir ise vücut sağlığı tehlikeye girebilir.
  • Podolog, diyabet hastalarında ayak bakımını gerçekleştirmeden önce sıcaklık ve ağrı gibi duyu testlerini gerçekleştirir. Diyabetik ayak probleminin yaşanmaması ve rahatsızlığın ilerlememesi için önleyici müdahaleler yapılır, hastanın bilgilenmesi sağlanır. Koruyucu ve önleyici çalışmalar ile ciddi problemlerin önüne geçmek hedeflenir.

Ayak problemlerinin en önemli nedeni: Yanlış ayakkabı seçimi

Ayak sağlığının korunması için ayakkabı seçimine son derece dikkat edilmesi gerekir. Büyüme çağındaki çocukların ayak gelişimini doğrudan etkileyen ayakkabı seçimi, her yaş grubundaki bireylerin ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmalarına yol açabilir. Hatalı seçimler sonucunda ayak şekil bozuklukları ve stres kırığı gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Medikal Ayak Bakımı Nedir?

Podologlar tarafından gerçekleştirilen medikal ayak bakımı, özellikle mantar, nasır ve batık tırnak problemleri yaşayan kişilere uygulanmaktadır. Diyabet hastaları ve sporcular da profesyonel ayak bakımı hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Medikal ayak bakımı uygulanırken hastanın tüm ayağı değerlendirilmektedir. Tırnak ve deri bakımının yanı sıra cilt problemleri sorgulanır, sinir ve damarlar incelenir, uygun ayakkabı seçimi için ölçümler gerçekleştirilir. Sağlıklı ayaklara sahip olmak için ayda bir defa medikal ayak bakımı yapılması önerilir.

Ayak Bakımı İçin Hangi Doktora Başvurmalıyım?

Medikal ayak bakımı ya da diyabetik ayak bakımı gibi profesyonel sağlık hizmetlerinden yararlanmak için Podologlara başvurmanız gerekir. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyor ancak en çok tercih edilen doktorları bulmakta zorlanıyorsanız zaman kaybetmeden Medyland platformunu ziyaret edin. Online randevu platformu Medyland sayesinde konumuza en yakın ve en çok tercih edilen doktorları listeleyebilir, güvenilir bilgilere ulaşarak zaman kaybetmeden randevu oluşturabilirsiniz. Üstelik bu işlemler sırasında ücret ödemezsiniz!

 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?