logo


Mekke’de bir ilk… İsteyen burada uyuyabilecek

Japonya’da çok popüler olan kapsül oteller Suudi Arabistan’a geldi… Haber ajansı EPA, Mekke’de hizmete başlanacak kapsülleri resmen tanıttı. Hacı adayları istedikleri zaman 3 saat boyunca uyuyabilecek.

Hac döneminde uluslararası kamuoyu Suudi Arabistan’daki ilginç bir yöntemi konuşuyor… 2 milyonu aşkın Müslümanın bölgeyi ziyaret etmesi beklenirken ülkenin batısındaki Mina’da yeni bir uygulama hayata geçirildi. Suudi Arabistan merkezli bir yardım kuruluşu olan Haji and Mutamer Gift Charitable Association, yorulan hacı adayları için kapsül odalar hazırladı.

Bir metre yüksekliğe sahip olan uyku kapsüllerinde aydınlatılmış ayna da bulunuyor.
18 ile 14 adet arasında değişen kapsül odalarda dileyen hacı adayları 3 saat uyuyabilecek. 3 metre uzunluğunda ve 1 metre yüksekliğinde olan kapsüllerde havalandırma, mat ve temiz çarşaflarla birlikte aydınlatılmış ayna bulunuyor.

Yetkililer kapsüllerin sayısının önümüzdeki dönemde artırılabileceğini açıkladı.

Kapsüllerin Japonya’dan 1.114 dolara alındığı ifade edilirken, her ziyaretçinin ardından kapsülün temizleneceği açıklandı. Projeyi yöneten yetkililer, “Kapsülün kutsal mekanlarımızda ve Mekke’de çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Proje başarılı olursa bu kapsülleri kiralamayı düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.(Sozcu.com.tr)

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+5 = ?