logo


06 Haziran 2018

Markanız İle İşinize Güç Katın

 

Büyüyen ve büyümekte olan firmaların birçoğu üretim planlamalarının ilk aşamasına marka tescilleme işlemi ile başlamaktadır. Çünkü marka sahibi olduktan sonra bulundukları sektörde söz sahibi olarak haksız kazanç ve rekabetinde önüne büyük ölçüde geçmiş olacaklar. Sizde marka sahibi olabilmek için marka tescil sorgulama web sitesini ziyaret etmelisiniz. Burada sektörel veya sınıf bazlı olarak marka başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ürününüze ait, kullanma, satma ve üretme gibi tüm haklara sahip olmak istiyorsanız patent sahibi olmanız gerekmektedir. Patent sorgulama sayfasından ürününüze ait daha önce tescillenmiş bir patent olup olmadığınız sorgulayabilirsiniz.

Marka Nedir Bir işletmenin sahip olduğu mal veya hizmetleri, başka bir işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan kendine özgü nitelikte olan adlar, sözcükler, sayılar, logo veya bunların bir kaçının bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

Tescil ettiğiniz bir markanın tüm hakları 10 yıl boyunca size aittir. Markanızı en erken tescil süresinin bitime 6 ay kala başlayarak son gününe kadar yenileyebilirsiniz. Yenileme işlemi marka sahibi tarafından veya marka sahibinin yetkili olarak atadığı bir vekil tarafından yapılabilir. Tescillediğiniz markanızı 10 yıllık periyotlar aralığı ile dilediğiniz kadar uzatma hakkına sahipsiniz.

Marka sahibi olduktan sonra satışa çıkaracağınız ürün veya hizmetlerini bu marka altında toplayarak “kaliteli marka” algınızı oluşturabilirsiniz. Sattığınız kaliteli ürünler ile aranan bir marka haline gelerek satış hacmini artırarak firmanıza değer kazandırabilirsiniz. Sahip olduğunuz markanın değeri işletmenizin mal varlığından daha değerli olabilir. Örneğin Apple’ın marka değeri 170 Milyar Dolar sahip olduğu mal varlığı ise 80 Milyar Dolar olarak bilinmektedir. Bu markanın ne kadar önemli olduğunu kanıtlar niteliktedir. Apple markası ile satışa çıkarılan her ürüne güven oldukça fazladır.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+6 = ?