logo

10 Mayıs 2018

Kemal Sunal’ın ailesinden Sinan Çetin’e dava

Türk sinema tarihine damga vuran unutulmaz sanatçı Kemal Sunal’ın ‘Propaganda’ filmi davalık oldu. Sunal’ın eşi ve çocukları, Propaganda filminden babalarının telif hakkını almak için Plato Film’e dava açtı.

Filmin gelirinin yüzde 10’unun alınması konusunda sözleşme imzalayan Kemal Sunal’ın çocukları Ali ve Ezo ile eşi Gülderen Sunal, telif hakkı için Plato Film’e dava açtı. Mahmeke, ailenin alacağı için gelirin hesaplanması için dosyayı bilirkişiye yolladı.

BİLİRKİŞİ RAPOR HAZIRLADI

Plato Film tarafından 1999’da çekilen Propaganda filminin başrol oyuncusu Kemal Sunal yapımcıyla oyunculuk sözleşmesi imzaladı. Sunal filmin hasılat geliri üzerinden 500 bin kişiye kadar yüzde 10 ayrıca da filmin diğer gelirlerinin yüzde 10’unu alacaktı. Bilirkişi raporuna göre bir milyon 239 bin kişinin izlediği, bir milyon 380 bin TL gişe hasılatı olan film için bilirkişiler Sunal ailesine filmin gelirinden yaklaşık 15 bin TL ödenmesi şeklinde rapor düzenledi. Ailenin avukatı rapora itiraz ederek yeniden bilirkişi raporu alınmasını istedi.

İTİRAZ ÜZERİNE DOSYA YENİDEN BİLİRKİŞİYE GÖNDERİLDİ
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nden önceki gün görülen duruşmaya katılan Sunal Ailesi’nin avukatı Uğur Güven karşı tarafın kötü niyetli olduğunu belirterek “Bir buçuk milyon kişinin izlediği filmde 14 bin 905 lira komik bir rakamdır” dedi. Mahkeme, Kültür Bakanlığına yazı yazılarak DVD ve CD’lerden ne kadar hasılat elde edildiğinin belirlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Kaynak: Habertürk

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?