logo


Kara haberi alınca gözyaşları sel oldu!

Kayıp denizaltında patlama olduğunun duyurulması, deniz üssünde bekleyen mürettebat yakınlarını yıktı. Kurban yakınları, tarifsiz acıyla kendilerini yerlere attı.

Arjantin donanması, günlerdir korkuyla beklenen haberi dün duyurdu ve 15 Kasım’da kaybolan denizaltıdan gelen sesin patlama olduğunu ilan etti.

44 mürettebatıyla okyanusta yiten ARA San Juan denizaltısından müjdeli bir haber bekleyenler ise, patlama açıklamasıyla gözyaşlarına boğuldu.

Başkent Buenos Aires yakınlarındaki Mar de Plata’da bulunan deniz üssünde bekleyen mürettebat yakınları, tarifsiz acıyla kendilerini yerlere attı.

Söz konusu ses, denizaltının son radyo mesajından 4-5 saat geçince duyulmuştu. Patlamanın gerçekleştiği yer ise, ARA San Juan’ın bilinen son konumunun 60 kilometre kuzeyi.

Donanma açıklamasında ‘Anormal, kısa, sert, tekil ve nükleer olmayan bir patlama sesiyle uyumlu’ ifadesi yer aldı.

44 mürettebatıyla 15 Kasım’da kaybolan ARA San Juan isimli denizaltı, Güney Amerika’nın en güneyindeki Ushuaia’dan dönerken Atlas Okyanusu’nda kaybolmuştu.

Dizel ve elektrikle çalışan denizaltıyla son irtibat, yaklaşık 430 kilometre açıkta kuruldu.

Denizaltının, elektrik kesintisi nedeniyle iletişim sorunları yaşadığı sanılıyordu.

Alman yapımı kayıp denizaltını arayan ekipler arasında, ABD, Rusya ve İngiltere gibi ülkeler de yer alıyor.

ABD donanması denizaltını bulmak için sonar özelliği olan iki denizaltı arama aracı gönderdi. NASA ise gözlem uçaklarını bölgeye yolladı.

Uluslararası ekipler hem havadan hem de okyanus üstünde denizaltını arıyor.(milliyet.com.tr)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+3 = ?