logo


24 Kasım 2017

‘Kara Cuma’ya hücum!

E-ticaret ve perakende sektöründe Kara Cuma çılgınlığı başladı. Amerika’daki bu uygulamayı her geçen yıl daha fazla Türk markası sahiplenirken, bu güne özel her alanda yüzde 50-80 arasında indirimler uygulanıyor

Amerika’dan dünyaya yayılan Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı, Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Kara Cuma, bu yıl 24 Kasım’a denk geliyor. Birçok marka Kara Cuma’ya özel yüzde 50 – 80’leri bulan indirimler sunarken, hem perakende hem de e-ticaret tarafında ciddi hareket bekleniyor.

Araştırma şirketi RTB House’a göre, Türkiye’de Kara Cuma alışverişinde 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 192 alışveriş artışı görüldü. Her yıl ivme kazanan alışverişte bu yıl da ciddi artış yaşanacak.

Rekor beklentisi

Kara Cuma’nın bu yıl daha da popüler olmasını beklediklerini belirten RTB House Doğu Avrupa Bölge Direktörü Ömer Aras, “Geçen yıl Kara Cuma’daki dönüşüm oranı, neredeyse Kasım 2015 ortalamasından yüzde 70 daha iyiydi. Büyüyen reklam harcamaları ve çevrimiçi alışveriş yapan insanların sayısı, bize bu yılki Kara Cuma’nın bir rekor daha kıracağını gösteriyor” dedi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel de, Kara Cuma adı yerine ‘efsane indirim’ demeyi daha uygun bulduklarını belirterek, “Her geçen yıl daha fazla sahipleniliyor. ABD dışında Avrupa’ya da yayılmış durumda. Ülkemizde de stokları eritmek adına önemli bir satış etkinliği haline geldi. Her geçen yıl daha fazla markamız bu gün için indirimler sunuyor. Bugünün sunduğu fırsatları değerlendiriyor. Özellikle markaların online satış sitelerini ciddi anlamda hareketlendirmesini bekliyoruz. Cuma başlayacak hareket cumartesi ve pazar da sürecek. Markalarımız yüzde 50, 70 ve 80 oranlarında indirimler sunuyor” diye konuştu.

Daha fazla sahiplenilmeli

Silk&Cashmere CEO’su Ayşen Zamanpur da, Kara Cuma’yı Türkiye’ye ilk getiren markalardan biri olduklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“İlk olarak 2012 yılında uygulamaya başladık. Amerika’da okuyan oğlum Ferhat’ın fikriydi. Altı yıl içinde çok oturdu. Bir haftada 2.5 aylık satış yapıyoruz. Yüzde 50 indirim sadece cuma günü ama önceki günlerde de hediye çeki uygulamamız var. Bugüne özel izin alabildiğimiz AVM’lerde mağazalarımızı sabah 08:00’da açıp gece 12:00’da kapatıyoruz. AVM’ler için de ciddi trafik yaratılmasını sağlıyor. Türk perakendesi bu olayı daha fazla sahiplenmeli. Sahiplenenler de hakkıyla yapmalı. Kara Cuma devamlı indirim yapan, etiket değiştiren markalara göre değil.”

Kara Cuma indirimleri, elektronik ticaret siteleri tarafından da uygulanıyor. Bunlardan biri Trendyol. Marka indirimlerini modaya uyguluyor. Black Friday konseptiyle ‘Sihirli Günler’ butiklerinde yüzde 50’yi aşan indirimler uyguluyor. İndirimlerini aksesuar, ayakkabı, ev tekstili, saat, kozmetik ve kişisel bakım ürünlri butiklerinde sunuyor.

Ciroyu 10 kat artırıyor

GittiGidiyor Genel Müdürü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı ise ABD’de başlayıp zaman içinde tüm dünyaya yayılan Black Friday’in, son yıllarda ülkemizde de pek çok markanın dikkat çekici indirimler yaptığı ve tüketicilerin dört gözle beklediği bir dönem olduğunu aktararak, şöyle konuştu: “Mağazaların önünde uzun kuyrukların oluştuğu ve adeta bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı bu günlerde e-ticaret tarafında da çok ciddi bir hareketlenme söz konusu oluyor. Nasıl mağazalarda tıklım tıklım insan dolu bir görüntüyle karşılaşıyorsak, internetten alışverişin de çok ciddi oranlarda arttığına şahit oluyoruz. Öyle ki, Black Friday kampanyaları, sektördeki firmaların 1 günlük ortalama cirolarını 10 kata varan oranda artırabiliyor. Bu çok önemsenmesi gereken bir rakam. Black Friday Türkiye’de de e-ticaret ekosistemini ciddi şekilde canlandıran bir gün ve internetten alışveriş algısını da olumlu anlamda besliyor. GittiGidiyor olarak da Bu yıl Black Friday kapsamında 24 Kasım Cuma günü “Süper Cuma” kampanyasını tüketiciyle buluşturuyoruz.”

Neden Kara Cuma denildi?

Amerika’da kasım ayının dördüncü perşembesi, Kanada’da ise ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Şükran Günü’nün ertesi sabahı Kara Cuma olarak kutlanıyor. Ciddi indirimlerle tam bir alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. Bu uygulama ilk olarak elektronik cihazlarda başladı. Daha sonra diğer ürünlere yayıldı. Black Friday denilen alışveriş gününde mağazalar çok erken saatte açılır, beklenenin çok daha üstünde indirimler yapılır. Yoğunluk nedeniyle trafiğin altüst olması, uzun kuyruklar dolayısıyla bu güne ‘Kara Cuma’ adı verilmiş.(Milliyet)

Etiketler:

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?