logo


Kadınlarda daha fazla görülüyor ancak erkeklerdeki daha riskli

Toplumda yaygın olan tiroid nodülleri, özellikle kadınların yüzde 50’sine yakınında görülüyor. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, ultrason gibi tahlillerin artmasıyla daha fazla nodül teşhis edildiğini ancak her nodüle müdahaleye gerek olmadığını belirtti.

Tiroid kanserlerinin görülme sıklığının arttığını da belirten Prof. Dr. Gönen, erken tanı ve doğru tedaviyle en az korkulması gereken kanser türü olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Gönen ayrıca “Tüm tiroid hastalıkları erkeklerde daha az ama erkeklerde görülen tiroid nodüllerinin riski kadınlarda görülen nodüllerden daha fazla oluyor” dedi.

Tiroid nodüllerinin dışarıdan görünebildiğini belirten Prof. Dr. Gönen, “Kadınlarda ultrason ile baktığımızda nodül görülme sıklığı yüzde 20 ile yüzde 70 arasında. Yani her 2 kadından 1’inde var neredeyse. Erkeklerde ise kadınlara kıyasla daha az ama onlarda görülen nodüller daha riskli” dedi.

TİROİD KANSERİ GÖRÜLME SIKLIĞI ARTIYOR ANCAK ÖLÜM ORANI AZALIYOR

Tiroid kanseri görülme sıklığının toplumda çok yüksek bir şekilde görüldüğünü de ifade eden Prof. Dr. Gönen, “Görülme sıklığı artıyor ancak ölüm sıklığı azalıyor. Kanser soğuk bir kelime de olsa ‘Kanser olacaksan tiroid kanseri ol’ sözü yanlış değildir. Etkin tedavi edildiğinde başarı şansı çok yüksektir” dedi.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+2 = ?