logo


Flatfy İle Eylül 2018 Emlak Raporu İncelemesi Yayınlandı!

Flatfy, toplam 37 ülkede profesyonel ve bilimsel hizmet veren bir start up oluşumu olarak tanımlanmaktadır. Bu start up oluşumu, 37 farklı ülkede emlak arama motoru olarak görev yapmasının yanı sıra, aynı zamanda bu ülkelerde aylık emlak satış grafiklerinin ayrıntılarını incelediği birer rapor hazırlamakta ve bu rapor dahilinde bazı açıklayıcı grafikler sunmaktadır. Flatfy, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye ait Eylül 2018 emlak satış grafiklerinin bulunduğu yeni raporu yayınladı. Her ayın sonunda hazırladığı raporlara bir yenisini ekleyen Flatfy.com emlak sektöründe verilerinden yararlanan ve analizler yapılan önemli kurumlardan bir tanesi haline geldi. Bugünkü haberimizde sizler için bu önemli start up oluşumu tarafından hazırlanan yeni veriler ışığında nasıl istatistiklere sahip olduğumuzu yorumladık. Sizinle kurum tarafından yayınlanan bazı tablo ve görselleri de paylaştık. Dilerseniz haberimize geçelim.

Flatfy 2018 Eylül Raporu

Flatfy 2018 Eylül Raporu yayınlandı. Rapordan iki farklı tabloyu haberimizde inceledik. Tabloları teker teker siz değerli okuyucularımız için yorumladık.

tr.Flatfy.com verilerine göre hazırlanan yukarıdaki raporda şehir şehir farklı oda sayılarına göre sıralanan evlerin satış fiyat ortalamalarını görmektesiniz. Flatfy tarafından sunulan bu raporda öncelikle 4 odalı evleri incelemenin doğru olacağını düşündük. Konut alım alışkanlıkları Türkiye içerisinde özellikle çok odalı evlere yoğunluklu olarak talep olmasına sebep olmaktadır. Flatfy verilerine bakıldığında 4 odalı evlerin fiyat ortalamalarının en yüksek olduğu şehir bir büyükşehir, İzmir’dir. İzmir’den sonra ise yine şaşırtıcı bir biçimde sıra İstanbul’a değil, Gaziantep’e ve ardından Antalya’ya gelmektedir.

4 odalı evlerde en düşük  fiyat ortalamaları Eylül 2018 için Ankara’da bulunmak ile birlikte en düşük ve yüksek ortalamalı şehirler arasındaki fiyat farkı oldukça yüksektir. En yüksek ortalama yaklaşık 500 bin TL civarında İzmir’de seyrederken en düşük ortalama 185 bin TL ile Ankara şehrinin elindedir. Bu ortalamalara bakıldığında Ankara’daki fiyatların düşüklüğü çabucak göze çarpmaktadır.

3 odalı evlere göz attığımızda ortalamaların çok sapmadığını gözlemlemekteyiz. Ankara ve ardından Kayseri 3 odalı ev Eylül 2018 satış fiyatı ortalaması listesinde en düşük ortalamalara sahip olan iki şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. En yüksek ortalamalara sahip iki şehir olarak ise önce İzmir’in daha sonra ise İstanbul’un listelendiğini görüyoruz. İzmir, 3 odalı evlerin satış fiyatı ortalamasında da en yüksek noktayı buldu gibi görünüyor. Özellikle çok odalı evlerin satış ortalaması konusunda İzmir’in pahalı bir şehir olarak listelenmiş olduğu gözlerden kaçmıyor. Görece daha küçük 1 ya da 2 odalı evlerde ise İstanbul zirveyi tutmaya devam ediyor.

Tek odalı ve iki odalı evlerde Ankara yine oldukça düşük ortalamalara sahip olsa da, tek odalı evlerde talep düşüklüğü dolayısıyla emlak piyasası üzerindeki istatistikler bir dağılım gerçekleştirmiş. Örneğin tek odalı evlerde Eylül 2018 için en düşük satış fiyatı ortalamasının 105 bin TL ile Gaziantep’in elinde olduğunu görmekteyiz.

Yayınlanan 2018 emlak raporuna bakıldığında bir tablo daha göze çarpıyor. Yukarıdaki sütun grafiği şehirden şehre değişen genel apartman dairesi satış fiyat ortalamalarının listesini gösteriyor. Grafiğe bakıldığında ortalaması genel olarak uçlarda seyretmeyen birkaç şehir göze çarpıyor. Bu şehirler sırasız olarak Bursa, Adana, Konya ve Gaziantep. Bu şehirler kişinin ihtiyaçlarına göre daha yüksek fiyatlı ya da daha düşük fiyatlı evler bulabilecekleri noktalar olarak görülmektedir.

Bursa, Eylül 2018 apartman dairesi satış fiyatı ortalamasında 200 bin TL’lik bir satış ortalamasına sahip iken, bu oran Konya’da 155 ile 160 bin TL civarında seyretmektedir. Gaziantep’e göz attığımızda oranın 180 bin TL gibi noktalara kadar arttığını görmekteyiz. Adana ise Bursa ile birlikte aynı orana sahip ve Eylül 2018 ayında apartman dairesi satış fiyat ortalamasını 200 bin TL’de kapatmış görünüyor.

Eylül 2018 emlak raporuna göre en yüksek satış ortalamalarına sahip olan şehir ise kuşkusuz İstanbul. Oldukça yüksek satış ortalamasının hemen yanında Ankara’yı adeta İstanbul ile arasında bir uçurum oluşmuş şekilde görmekteyiz. Ankara şehrinin Eylül 2018’deki satış ortalaması 130 bin TL civarlarını aşamaz iken İstanbul’un Eylül 2018 için satış ortalaması tam tamına 260 ile 270 bin TL civarında olmuş.

İzmir ise yüksek fiyatlı ortalaması ile şaşırtmayan bir grafik çizmektedir. İzmir Eylül 2018 apartman daireleri satış fiyatı ortalaması yaklaşık olarak 250 bin TL olarak göze çarpmaktadır.

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+3 = ?