logo

30 Ağustos 2017

Eyfel Kulesi Bakım Nedeniyle 10 Ekim’e Kadar Kararacak

Yılda milyonlarca turisti çeken Paris’in simgesi Eyfel Kulesi bakım nedeniyle 10 Ekm tarihine kadar ışıklarını söndürecek. Paris gecelerini ışığı ile aydınlatan Eyfel Kulesi turistlerin en uğrak noktalarından birisi olurken, 10 Ekim’e kadar Paris’e seyahat edecek olanlar geceleri Eyfel Kulesi manzarasından mahrum kalacak. 2000 yılında ışıklandırılan Eyfel Kulesi bakım çalışmaları nedeniyle bugünden itibaren geceleri karanlığa bürünürken, çalışmalar 10 Ekim tarihine kadar sürecek.

EYFEL KULESİ BAKIM ÇALIŞMALARI NEDENİYLE KARARDI!

Eyfel Kulesi İşletme Şirketi’nden yapılan açıklamada, kulenin bakıma ve çok sayıda tamire ihtiyacı olduğu belirtilerek 2000 yılından itibaren Paris semalarını aydınlatan ışıklandırma sisteminin 10 Ekim’e kadar durdurulacağı bildirildi. Açıklamada, 31 Aralık 1999’da 2000 yılına giriş dolayısıyla hizmete sokulan kule ışıklandırmasının şimdiye kadar devam ettiği ve ilk kez bakıma alınacağı aktarıldı.

Deniz tipi 4 motorize projektörden oluşan ışıklandırma sistemi, iki hüzme halinde 80 kilometre mesafeye ulaşabiliyor. Ortalama bin 200 saat ömürlü ve 6 bin vatlık xenon ampullerin kullanıldığı ışıklandırma sistemi, özel tasarlanmış bir program sayesinde yönlendiriliyor.

EYFEL KULESİ PARİS GECELERİNİ AYDINLATIYORD!

Eyfel Kulesi’ndeki ışıklandırma sistemi, son dönemde terör saldırıları sonrası dayanışma mesajlarının yansıtılması amacıyla da kullanıldı. Gustave Eiffel tarafından 1889’da Fransa Devrimi’nin 100. yılı anısına ve aynı yıl Paris’te düzenlenen Dünya Sergisi için 20 yıllığına inşa edilen kule, muhafaza edilerek 1980’li yıllara kadar radyo, telsiz ve televizyon kulesi olarak kullanıldı. İçinde kafe ve restoranları da barındıran kuleyi yılda yaklaşık 7 milyon kişi ziyaret ediyor.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?