logo

26 Haziran 2018

Bodrum’da ‘Sarı Kız’ böceği tedirginliği

49 yaşındaki Müjde Apay, Bodrum’un Kumbahçe Mahallesi’ndeki evinin salonunda dünyada ‘Camel Spider’ olarak bilinen, ülkemizde de ‘Sarı Ömer’ ya da ‘Sarı kız’ olarak adlandırılan yaklaşık 7 cm uzunluğundaki örümceği akrep zannederek öldürdü.

Reiki hocası Müjde Apay, önceki gece sabah 03:00’e doğru evinin salonunda akrep zannettiği ve boyu yaklaşık 7 cm. olan, Bodrum’da çok sık görülmeyen ‘Sarı Kız’ adı verilen örümceği akrep zannederek öldürdü. Apay, örümcekle ilgili daha önceden bilgi sahibi olduğunu ancak evinin salonunda öldürdüğü böceğin akrep olduğunu düşündüğünü belirterek, “Onun Sarı Kız olduğunu anlasaydım korkudan yanına yaklaşamazdım” dedi.

Ülkemizde ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da görülen ve halk arasında etle beslendiği için zehirli olduğu düşünülen Sarı Kız örümceğine Bodrum’un Kumbahçe mahallesinde rastlandı.

“DAHA ÖNCE FARK ETSEYDİM KAÇARDIM”

Bodrum Gündem’den Çiçek Bozoğlu’nun haberine göre; Kumbahçe Mahallesinde ikamet eden Müjde Apay konu ile ilgili şunları söyledi, “Dün sabaha karşı saat üçte salonumda yürüyordu. Ben akrep zannettim. Öldürdükten sonra fark ettim Sarı kız olduğunu. 3-4 sene önce bu canlının varlığından haberim vardı ama bu kadar büyük halini ilk defa görüyorum. Öldürdükten sonra onun Sarı kız olduğunu fark ettim. Daha önce fark etseydim kaçardım, akrep diye yaklaştım ben. Allah’tan sıçramadı. Tek vuruşta arkasından isabet ettirdim. Arka tarafı hasar gördü ama karakteristik çizgileri duruyor. Öldükten sonra arkadaşımın evine gittim, kendi evinde yatamadım” dedi.

Öldürdüğü böceğin resmini sosyal medya hesabından paylaşan Müjde Apay, arkadaşlarını uyarısı ile başta İlçe Tarım olmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerini böceğin Bodrum’da da bulunması ile ilgili uyarmak istediğini fakat kimselere ulaşamadığını kaydetti. Müjde Apay, “Daha sonra insanların Sarı Kız cinsi örümceğin Bodrum’da da yaşadığını bilmelerini ve ona göre tedbir alarak bahçelerini ve evlerini ilaçlamaları için uyarmak adına size ulaştım. Çünkü arkadaşlarım ulusal medyada böyle bir uyarı görmüşler. Sarı Kız’ın bulunması durumunda ilgili birimlere bilgi verin diye. Ayrıca sosyal medyadaki resmi gören Umurça Mahallesi’nde yaşayan arkadaşlarım da 10 gün önce buna benzer bir örümcek öldürüp attıklarını söylediler” dedi.(Sözcü)

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?