logo

12 Aralık 2019

Berk Oktay ve eşi Merve Oktay ilk kez hakim karşısına çıktı

Sosyal medyada müstehcen fotoğrafları ifşa olan oyuncu Berk Oktay, görüntülerini yayınladığı iddiasıyla hakkında “Özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek” suçundan dava açılan  boşanma aşamasında olduğu eşi Merve Oktay  hakim karşısına çıktı.

Oyuncu Berk Oktay’ın sosyal medyada uygunsuz görüntülerini yayınladığı iddiasıyla hakkında “Özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek” suçundan dava açılan  boşanma aşamasında olduğu eşi Merve Oktay  hakim karşısına çıktı.

Duruşma sonrası açıklamalarda bulunan Berk Oktay, Gel Konuşalım’ın sorularına da cevap verdi. Oktay’ın açıklamaları şu şekilde:

Yaklaşık 2 senedir uğraştığım bir mevzu var biliyorsunuz. Geçen sene de, düşmanımın bile başına gelmesini istemediğim şeyler geldi. Bu konuda hiçbir şey konuşmamak için itina gösterdim. Şüphenilen kişi hakkında da konuşmayayım dedim. Sessiz kalarak, savcımızın ve polisimizin çalışmalarını takip ettim.

Ben karşı tarafın iddiasının aksine, başına kötü bir şey gelmiş biri olarak, savcılığa gittim. İsim vermeden, şüpheli belirtmeden, başıma bunlar bunlar geldi, suçluların bulunmasına ve cezalandırılması için dilekçe verdim.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, çok yoğun ve çok organize bir çalışmayla sağolsunlar İP adreslerine ulaştılar.

“EŞİM SANIK OLARAK YARGILANIYOR”

Eşim Merve Şarapçıoğlu sanık olarak yargılanmaktadır. Benim bu davadan geri adım atmayacağımı herkes bilsin. Bu dava benim namus davamdır. Olay, benim soyadımın davasıdır. Emsal bir davadır, örnek olmasını isterim.

“FOTOĞRAFLAR BENDEN ÇIKMADI. 7 YIL BOYUNCA SAKLAMIŞ”

Paylaşılan fotoğraflarım bende yok. Benim hesabım hacklenmedi ve bu fotoğaflar benden çıkmadı. Bir insan, bir insanın mahrem fotoğraflarını 7 yıl neden saklar? Bunu kamuoyu vicdanına bırakıyorum. Karşı tarafın savunduğu şey, ‘Benim de fotoğraflarım vardı. Niye böyle bir şey yapayım’ diyor.

“IP TESPİTİ SONRASI GÖRÜŞMEDİK”

Tabii ki de, benim inanıp inanmam değil. Devletin polisinin yapmış olduğu rapora inanıyorum ben. İP adresi tespiti sonrası onunla hiç görüşmedik. Zaten boşanma davamız var. O nedenle de konuşmadık.

MAHKEMEDE NELER YAŞANDI?

Merve Oktay,  “Hiçbir zaman şöhret peşinde koşmadım. Magazinden uzak durmuş biri olarak kendimi ve ailemi küçük düşürmem söz konusu olamaz” diyerek suçlamaları reddetti. Berk Oktay ise “Kesinlikle suçu Merve hanımın işlediğine eminim. Boşanmak isteyince kariyerim bitirilmek istendi. Şikayetiçiyim” dedi.  İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya, “Özel hayata ilişin görüntü ve sesleri ifşa etmek” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istenen tutuksuz sanık Merve Oktay katıldı. Şikayetçi Berk Oktay ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

“BENİM DE MAHREM FOTOĞRAFLARIM PAYLAŞILMIŞTIR”

Tutuksuz sanık Merve Oktay savunmasında, suçlamaları reddederek “Söz konusu fotoğrafların paylaşıldığı hesaplarda benim de mahrem fotoğraflarım paylaşılmıştır. Bu davada mağdur sıfatıyla yer almam gerekirken sanık sıfatıyla yer almam aklıma, vicdanıma sığmamaktadır. Türk yargısı nezdinde de kamuoyu nezdinde de yargılanmaktayım. Hakkında bu iddiaların atıldığı günden bu yana sosyal medya üzerinden çoktan yargılanmış, suçu ispatlanmış ve mahkum edilmişçesine anılmaktayım” dedi.

MERVE OKTAY: HESAPLARIM HACKLENDİ

Siber suç çetelerinin ünlülere ait sosyal medya hesaplarını ele geçirerek ünlülerden para istediğini söyleyen sanık Merve Oktay, “Bu kapsamda birçok insan mağdur edildi. Bunlardan biri de Berk Oktay’dır. Bu olayların yaşandığı tarihte evliliğimizin devam etme çabasında olduğumdan eşime yönelik olayın faillerinin yakalanmasını istiyordum. Emniyet görevlilerine yardımcı oldum. Bu elemanlar hakkında 46. asliyede dava açıldı. 21 Mart 2018’de şahsıma ait gmail hesabım ve bu hesaba kayıtlı icloud ve instagram hesaplarım hacklendi. Telefonumda yer alan Berk Oktay ve şahsıma ait bir takım fotoğraflar ele geçirildi. Bu fotoğrafları ele geçirenler, şahsıma ait instagram hesabımdan 5 dakika arayla paylaştılar. Söz konusu fotoğraflar 4-5 saat hesabımda herkese açık şekilde durdu. Fotoğrafların kaldırılması için instagrama şikayette bulundum. Bunu takip eden tarihlerde de şüpheliler tarafından farklı hesaplar açılarak bu fotoğraflar yayınlandı” diye konuştu. Araştırmalarda bu paylaşımları yapanların hesaplarına ilişkin veriye rastlanmadığını, bilirkişi raporunda instagram hesaplarının çeşitli illerden giriş yapıldığının tespit edildiğini öne süren Merve Oktay, “Berk’in mahrem fotoğraflarını paylaşmakta hiçbir çıkarım yoktur. Eşim ile nişanlılığım ve evliliğim döneminde dahi hiçbir zaman şöhret peşinde koşmadım. Magazinden uzak durmuş biri olarak kendimi ve ailemi küçük düşürmem söz konusu olamaz” dedi.

BERK OKTAY: UMARIM EN AĞIR CEZAYI ALIR

Şikayetçi Berk Oktay ise 2017 yılında instagram hesabının çalındığını ve siber polisin çalışmasıyla şüphelilerin yakalanarak cezalandırıldığını belirtti. Berk Oktay, “Bizim mevzu buna çekilmek isteniyor. Yaz sonunda Merve’ye boşanmak istediğimi söyledim. Bunun devamında ortak bir düşman yaratılmak istendi. Kendi fotoğraflarını dahil yayınlamak suretiyle benim 19 senelik emeğimin çöpe atılması göze alınarak paylaşımlar yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak başıma böyle bir olay geldi, fotoğraflarım birçok hesaptan paylaşıldı. Ben de olmayan fotoğraflar bile paylaşıldı. Merve hanımla daha görüşürken 7 yıl öncesine ait fotoğraflar, hard diskte saklanarak paylaşılmıştır. Silindiklerini zannediyordum. Merve hanıma, ‘İyi ki bizim hesabımızdan paylaşılmadı, yoksa her yere sızardı’ dedikten bir gün sonra Merve hanımın hesabından paylaşım yapıldı. Kendisine defalarca hesabının kapatılmasını istedim. Siber Şube ekipleri Merve hanımdan hesabı kapatmak için yazı istediler, ama yazıyı vermediği için hesap kapatılmadı. Ben topluma rezil oldum. İşimden olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldım. Kesinlikle suçu Merve hanımın işlediğine eminim. Boşanmak isteyince kariyerim bitirilmek istendi. Umarım en ağır cezayı alır” dedi.(acunn.com)

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?