logo

31 Mayıs 2018

Aziz Yıldırım: “Karar çıkarsa aday olmayacağım”

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, hafta sonu yapılacak seçim öncesi CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtladı.

Aziz Yıldırım: “Karar çıkarsa aday olmayacağım”

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım CNN Türk’ün canlı yayınında gündemi değerlendirdi. Başkan Yıldırım, Cem Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı programda Milliyet Spor Müdürü Tayfun Bayındır ve Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan’ın sorularını yanıtladı.

İşte programdan satırbaşları;

Mehmet Arslan: “Delegeler Pazar günü niye size oy versin?”
Fenerbahçe kulübünde vefa var. Kuvayı Milliye ruhunu 3 temmuz sürecinde yaratmış bir Fenerbahçe var. Sonuçta bir hesaplaşma yapılması lazım. 2011 yılında başta ben ve kongre üyeleri Metris’te hapise girerek 1 yıl orada yatmaları. Çıktıktan sonra mücadeleye devam etmemiz. Ankara’dan dönemedi, mahkeme kararıyla bunun tescil edilmesi lazım.

Görsel ve yazılı basında sanki her şey gerçekmiş gibi algı operasyonu yapıldı. Emenike para sayarken görüntüleri verildi. Fenerbahçe manevi anlamda yıprandı. Alınacak mahkeme kararı ile gönüllerimiz ferahlayacak. Hiç değilse mahkeme bizi bu davadan hakladı diyeceğiz. Öbür tarafta maddi anlamda hesaplaşma yapmazsak 30-40 yıl sonra bunlar tekrar gündeme gelecek.

“Fenerbahçe’nin kapısından geçmeyeceğim”

Yargıtay’da beraat kararı çıkarsa, temize çıkarsak; Fenerbahçe’nin kapısından geçmeyeceğim.Yargıtay kararından sonra Fenerbahçe başkanlığımız bitmiş olur. Kongre üyelerinden tek isteğim bize bir kez daha şans verin. Haklarımızı geri almak için gerekeni yapalım. Bizden başka kimse bunu yapamaz. Mahkemelerde kavga eden, polislere dik duran biziz. Savcıyla mahkemede atışıp çıkıp giden adamım. Bu hikayenin en büyük başrol oyuncusuyum.

Yargıtay kararı çıkar ve bütün mahkemeleri açarız. Başlatacağımız mahkeme süreçlerinde her türlü baskılar, tehditler olacaktır. Kimse benim gibi durabilir mi onlar karşısında? Kumpas davasında biz yalnız kaldık. Silivri’ye sadece bizler gidip geliyoruz. Bu davayı ürkmeden, korkamadan sonuna kadar takip etmek gerekiyor. Hem hesap soracağız hem de içeride dışarıda sportif başarı için her türlü şeyi yapacağız. Neler gerekiyorsa transferi yapacağız. Neden bunu takip etmezler? Siz kendinizle ilgili konuda nasıl hareket ederseniz bizde bu davada öyle olacağız, bizim davamız. Bu davayı en iyi savunacak ben ve arkadaşlarım.

UEFA bizi Şampiyonlar Ligi’ne almadı, TFF göndermedi bizim borcumuz 400 milyon dolar. Bu borçlar nerden geldi bizi almadıkları için oldu. Doların artışıyla muazzem bir eksi getirdi bütçeye. 2011’de Fenerbahçe’nin borcu 150 milyon dolardı. 3 Temmuz kumpasıyla varlığımızı eritmemize neden oldu. Bugün tekrar varlıkları revize ediyoruz.

“Yargıtaydan beklenen karar çıkmazsa…”
Üç yıl içinde yargıtaydan beklenen karar çıkmazsa arkadaşlara devreder, giderim. Ben sadece bir dönem istiyorum. Zaten o sürede çıkacaktır. Eminim. Bu son kongrem. Bir daha aday olmam.

Futbolda 8 defa Avrupa’da şampiyon olmuş antrenör var mı?

Basketbolun bütçesi 30 milyon euro. Oyuncu maaşlar ve artı diğer bedeller var. CSKA’nın bütsesi 30-40 milyon euro. Yunan takımlarının bütçesi düşük. Geneli bizim bütçemizin yarısı. Bütçenin iyi olması iyi oyuncuların transferini kolaylaştırıyor. Her istediğiniz oyuncuyu alma şansını yakalıyorsunuz. Futbola dönemlim 8 defa Avrupa’da şampiyon olmuş antrenör var mı? Bütçemiz ne kadar 80 milyon euro. Oyuncu maaşları, personel, vergi ve diğer masrafları karşılayan bir bütçemiz var. Manchester United gibi kulüplerin 500 milyon, onun aşağısı 400, onun aşağısı 300 daha 100’e gelemedik. Türk futbolunu yeniden organize etmezsek, bizim için her şey tesadüf. 2000 yılında söylediğim söz geçerli olacaktır. Bütçeyi 200-250 milyonlara çıkarırsak, Avrupa’da başarılı olabilecek seviyeye geliriz. 2011’de gelmiştik ama 3 Temmuz’u yaptılar

“Yarın zor durumda kalırsanız, malımızı satarsanız”
Fenerbahçe’nin 400 milyon euro borcu var. Bunun yanında bizim kulübe kazandırdığımız gayrimenkuller var. Bunların değeri 329 milyon dolar. Yarın zor durumda kalırsanız, malımızı satarsanız, 100 milyon borcunuz kalır. 100 milyon borcu da Fenerbahçe her türlü öder.

“Milan, Juventus, Ajax gibi kulüplerin altyapılarını inceledik”

Tayfun Bayındır: Tek argümanınız hesaplaşma mı? Sportif başarı, mali konulara zaman ayırabilecek misiniz?
Futbol takımıyla ilgili altyapı modeli çıkardık. Avrupa’nın önde gelen 8 kulübüne gönderdim. Hepsi gidip yerinde gözlemledi. Milan, Juventus, Ajax gibi kulüplerin altyapılarını inceledi. Biz 2016 yılında Gebze’ye giderek tesislerin yapılması için proje hazırladık. Fenerbahçe kompleksi burada oluşacak. Altyapının başına şuan Rusya’da Dünya Kupası’nda olan kişi 15 Temmuz’da gelerek bu sistemin başına geçecek. Onun iddiası ben 3 senede oyuncu çıkarırım burdan dedi. Bütün bu projeleri biz olmazsak bile bırakacağız.

“Biz Galatasaray maçını kazansaydık…”
Biz Galatasaray maçını kazansaydık, hakem hatası olmasaydı biz şampiyonduk. Şuan karşınızda şampiyon başkan olarak konuşacaktım. Bizi engellediler.

“Van Persie’yi aldık. 20 bin kişi karşıladı, verim alamadık. Bunlar hayatın gerçekleri. 10 tane oyuncu almışsak 7 tanesi faydalı olmuşsa başarılı olmuşuz demektir. Anelka’yı, Alex’i biz getirdik. Bu tip büyük oyuncularda yönetimin katkıları olmuştur.

“Capello’yu getirecektik olmadı, Terraneo Pereira’yı alıp geldi”
Inter kulübünde Terraneo sportif direktörlük yapmıştı. Futbolu ona bıraktık, transferleri o yaptı. Öncesinde Capello’yu getirecektik Çin’den teklif aldığını için gelemedi. Terraneo, Klopp ile de konuştu, olmadı. Sonra Pereira’yı alıp geldi. O günkü şartlarda getiremedik. Biz alınan oyuncularda sadece Ozan Tufan’ın gelmesi için baskı yaptık genç oyuncu diye. Diğerlerini Nani, Van Persie’yi onun organizsayonu ile getirildi.

“Emre Belözoğlu’nu yönetime alacaktım”
“Emre Belözoğlu futbolculuğa devam etmeseydi, sözleşme yenilemeseydi onu yönetime alacaktım. Yönetim kurulunda olup, futbolla ilgili her şeyi ona verecektim.”

“Aykut hoca bizim için farklı bir değerdir”
Pazar günü biz varsak Aykut hocayı çağırırız. Aykut hoca bizim için farklı bir değerdir.

“Ozan Tufan’nın niye olmadığını kendisine sormanız lazım”
Ozan Tufan olmadı. Niye olmadığını kendisine sormanız lazım. Teknik direktörler onunla çalışıyorlar. Onlar da oynatmıyor, kadroya almıyorlar. Biraz suçu kendinde arasın. Ben de birçok kez konuştum onunla. Ama o büyümeyi gerçekleştiremedi. Sıkıntı var.

“O maçı Fenerbahçe kazansa, o maç yarıda kalırdı”
12 Mayıs’ta bir kumpas daha var. O maçı Fenerbahçe kazansa, o maç yarıda kalırdı. Polis kaçar mı? Böyle bir şey var mı? Hepsi kumpas.

“Transferler bu kez Şampiyonlar Ligi ön elemelerine yetişecek mi?” sorusuna Aziz Yıldırım;
Maçlardan önce transferleri bitirdik demek, doğru değildir. İhtiyaç olur, sonra da oyuncu alabilirsiniz.

“Gece 12’de transferi yaptık”
Biz hiç panikle oyuncu almadık. İhtiyacınız varsa alırsınız. Janssen’i 25 milyon pound’a başkanı son gece başka bir kulübe satmadı. 30 milyon pound istemiş ve oyuncu kalmış. Düzenli olarak oynamak için, bizi tercih etti. Gece 12’de transferi yaptık. Panik ile transfer yapılmaz. İhtiyaç var ise yapılır.

Tayfun Bayındır: “Bu sezon Fenerbahçe’nin kaç maçını keyifle izlediniz? Aykut Kocaman ile devam ettiğinizde beklentinizi dile getirecek misiniz?
Bazı maçlarda keyif aldık, bazı maçlarda hep beraber üzüldük. Aykut Kocaman da kendisine yapılan tenkitleri görüyor, kendisini yeniden dizayn etmeye çalışıyordur. Çalışıyor da… Aykut Kocaman’ın hedefi sahada şablonu olan, prensipleri olan bir takım yaratmak. Biz Galatasaray’ı yenseydik şampiyonduk. Hakem 3 penaltımızı vermedi. O zaman bunlar konuşulmayacaktı.

Taraftar 18 ay önceden ikiye bölündü. Süreç erken başladığı için tribünlerde bölünme başladı. Bunu diğer aday mı yaptı? Hayır. Onun açıklamaları nedeniyle arkada bekleyen başka örgütler buralara sızmaya başladı.

“Şampiyonluk gecesi elinize mikrofon alıp taraftarınıza söylediğiniz sözler nedeniyle özeleştiri yaptınız mı hiç?”
Hayır. Pişmanlık da duymuyorum. Ben bu tribünlerde eroin, kokain, esrar içenlerle mücadele ettim.Fenebahçeli futbolculara hakaret edenlerle mücadele ettim. Ben stada gelemeyen aileleri getirdim. Tribüne gelen insan futbolcusuna sahip çıkacak. Yuhalamak mı istiyorsun maç biter yaparsın o zaman herkes ders alır. Oyun sırasında yaparsan oyuncular psikolojik olarak düşer. Bir tepkin varsa 90 dakika beklersin. Daha birinci dakikadan başlıyor.

Aziz Yıldırım: Sor, bundan sonra nasıl ilgilenecekmişim tribünlerle?
Cem Yılmaz: “Nasıl ilgileneceksiniz?”
Aziz Yıldırım: Görürsünüz. Bundan önce nasıl ilgilenip hallettiysem, öyle yapacağım.

Hepimizin bir araya gelmesi lazım. Futbol Federasyonu ile beraber bir organizasyon yapmamız çözüm üretmemiz lazım. Hepimiz oturup konuşursak buluruz. Ana nedenleri tartışmalıyız. Benden senede 500 bin TL ceza parası alınıyor. O para ile altyapı harcaması yapılmalı.

“Kimse ziyaretime gelmedi”
Ben hapishaneye gittim, bir insan beni ziyarete gelmedi. Kim geldi? Kayseri Başkanı Recep bey ve Manisa başkanı geldi. Bir de Eskişehir Başkanı Halil Ünal geldi. Kırıldım yani. Çoğu da değişti. Bu kadar şey yapmama rağmen, bir tanesi destek vermedi. Kırıldım bu konuda”

Ben ayrıldığım günden itibaren ne muhaletfetle ne de yönetimle uğraşırım. Anca damarıma basmaları lazım. Ben 66 yaşındayım. 3 sene daha sonra 69. Kaç sene daha yaşayacağım? Biraz kendime bir şeyler yaparım, gezerim. Bana yıllar önce Federasyon başkanlığı için soruldu ben yapamam. Ben taraftarım, Fenerbahçe taraftarıyım.

Tayfun Bayındır: “Galatasaray taraftarları sizin için, “Başkan seçilsin, biz de şampiyon olmaya devam edelim diyor.”
Aziz Yıldırım: “4 şampiyonluğumuz çalındı. Denizli ve Trabzon maçları. Etti 2. Galatasaray finalinde kumpas yapıldı. Rize’de kurşunlandık. 4 tane.”

1999’dan bu yana Galatasaray bizi yenemiyor, Beşiktaş 15 senediyor Kadıköy’de Fenerbahçe’yi yenemiyor. Amatörlerde Kadın Voleybolda dünya şampiyonu olduk. Bizden sonra diğerleri oldu. Kadın basketbolda dört defa final oynadık. Galatasaray bir defa final oynadı bizi yendi. Biz geldiğimizde Fenerbahçe kadın basketbolunda hiç şampiyonluğumuz yoktu bugün Galatasaray ile 13-13 şampiyonlukları eşitledi. Ramil Guliyev Avrupa şampiyonu oldu. Kürekte, boksta aynı şekilde başarılarımız var.

“Obradovic ile ön görüşme yaptık”
Obradovic ile ön görüşme yaptık Dörtlü Final’den önce. Kendisne en az 1 yıl daha uzatalım dedim. Gidip gelelim ondan sonra konuşalım dedi. Orada yenildik. Kendisiyle görüşemedim seçimden dolayı. İnşallah biz devam ederiz. Ayın 3’ünden sonra mukavelesini uzatırız.Kim gelirse gelsin Obradovic’e aynı şartları sağlarsa gitmez diye düşünüyorum.

Cem Yılmaz: “Karşınızda çok değerli bir aday var”
Aziz Yıldırım: (Gülerek) “Cem bey beni güldürüyorsunuz ya…Sakin ve demokratik çağdaş bir seçim yaşayacağız. Mehmet Ali bey ile de yaptık.Kongrede katılımın 24 binin üzerine çıkacağını düşünüyorum. Çekişmeli olabilir. Kimsenin endişesi olmasın. Seçimde oy kullandıktan sonra evlerine gitmek isteyenler evine gidecek, kalmak isteyenler tribüne çıkacak.

Mehmet Arslan: “Ali Koç, ‘Adil bir seçim olmazsa ben kaybetmem’ dedi”
Fenerbahçe kurulu 20 senedir bugüne kadar hiçbir şikayetimiz olmadı. 20 yıldır şaibe olmadı.

Tayfun Bayındır: “Pazartesi ne yapacaksınız? Ali Koç bütün gün uyuyacağım dedi”
Ben uyumayacağım kalkıp çalışacağım. Arkadaşlarla toplantı yapacağım. Sonra tatile çıkarız.

“Ali Koç, bir tarafın seçimi farklı kazanacağını söylüyor. Sizin tahmininiz nedir?”
Aziz Yıldırım: Bilmiyorum. Ben o kadar bilemem. Fenerbahçe kongre üyelerinin gelip oy kullanmalarını bekliyoruz. İradelerine saygılı olacağız. Kim ne kadar oy alır, bunu tahmin etmek zor. Seçim çekişmeli geçecek. 13 bin oyu alan kazanır.

“Ali Koç ile aramızda şartlar eşit olmaz”
Aziz Yıldırım’ın kulüp dergisini seçim kampanyası olarak kullanılmasına tepki gösteren Ali Koç’a Aziz Yıldırım: “Ali Koç ile aramızda şartlar eşit olmaz. Ben Fenerbahçe kulüp başkanıyım. Herhangi bir kişi değilim. Beraber aynı şartlarda yarışalım meselesi olamaz. Ben bu kulüp için hapis yatmışım. 26 bin üyenin 20 binini bire bir tanıyorum. Bütün televizyonlar ben adaylığımı açıkladığımda canlı yayın yaptı. Benim 20 senedir kazandığım imtiyazlar bunlar. Neymiş derginin kapağında resmim varmış… Bunlar basit şeyler.”

“Onursal başkan olmam”
Onursal başkan olmam. Sakın ha! Bana kim bu teklifle gelirse onları kırarım. Ben başkanım. Başkanlığım bitmişse, başka da beklentim yok.(Skorer)

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?