logo

13 Nisan 2018

Annesinin ölümünü 22 yıl saklayıp emekli maaşını aldı

Fransa’nın Marsilya kentinde 76 yaşındaki bir kadın, annesinin ölümünü gizleyip 22 yıl boyunca emekli maaşını almaya devam etti. Gerçek, yaşlı kadını kontrol amacıyla eve yetkililer gidince ortaya çıktı. Bu olay akıllara, annesini kılığına girerek 2 yıl boyunca emekli maaşını çeken Şerafettin Gencel’i getirdi

Fransa’da 1993 yılında hayatını kaybeden ve aylık 613 euro (3 bin 090 Türk lira) emekli maaşı alan kadının ölüm bildirimi yapılmadı ve Ağustos 2015’e kadar yaklaşık 162 bin euro maaşı kızı tarafından çekildi.

KONTROL ETMEYE GİDİNCE GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Yetkililer, uzun yıllar boyunca etkileşimde bulunmayan yaşlı kadını kontrol amacıyla evine görevli gönderince gerçek ortaya çıktı. 2015 yılında 101 yaşında olması gereken yaşlı kadına ilişkin kontrol sırasında yurt dışında olduğu bilgisinin verilmesinden şüphelenen yetkililer ayrıntılı soruşturma başlattı.

BAŞKA BİR YAKINININ EVRAĞI ÜZERİNDE OYNADI

Annesinin emekli maaşını banka hesabından almaya devam eden kadın, soruşturmanın ilerlemesi sonucu yolsuzluğun ortaya çıkacağını anladı ve 2016’da ölen bir başka yakınının ölüm bildirimi üzerinde değişiklik yaparak annesinin adını yazdı. Bu durumu da fark eden yetkililerin polise ihbarda bulunması üzerine yaşlı kadının gözaltına alındı.

TÜRKİYE’DE DE YAŞANMIŞTI

Şerafettin Nine lakaplı Şeraffettin Gencel, annesini kılığına girerek 2 yıl boyunca emekli maaşını çekmişti.

“Her kılığa girerim” diyen Şeraffettin Gencel, “Annemin kıyafetleriyle 1 hafta ayna karşısında prova yaptım. Taklitle ağabeyimi bile kandırdım” demişti.

Fransa’da emekliler, Türk parasıyla 3 bin 090 lira alıyor. Türkiye ise en düşük emekli maaşı 1485 lira.(Posta)

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?