logo

13 Eylül 2017

ABD ve İran Devrede: Kuzey Irak Referandumu Ertelenecek mi?

25 Eylül’de yapılması planlanan Kuzey Irak referandumu için bir çok ülke ertelenmesini isterken ABD ve İran’ın devreye girdiği ve referandum kararının erteleneceği iddia edildi. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından yapılması planlanan Kuzey Irak referandumu için Türkiye dahil bir çok ülke yapılmaması veya ertelenmesini istersen Mesut Barzani 25 Eylül’de referandum yapılması için kararlılığını dile getirmişti. Bölgede tansiyonun artmasına neden olan referandum kararına ABD ve İran’ın devreye girmesiyle ertelenebileceği iddia edildi.

KUZEY IRAK REFERANDUMU ERTELENECEK Mİ?

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi’nin kanalı KNN, ABD ve İran’ın devreye girdiğini ve referandumun ertelenebileceğini öne sürdü. Gorran hareketine ait KNN kanalının iddiasına göre Barzani’nin 25 Eylül’de yapmayı planladığı referandum ertelenebilir.

İddiaya göre İranlı general Kasım Süleymani ve ABD’nin DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett Mcgurk devreye girdi.

Kasım Süleymani Erbil ve Süleymaniye’ye gitti. Barzani ikilinin baskısının ardından referandumu ertelemeye ikna oldu. Habere göre İran ve ABD, Bağdat ile yeni bir anlaşma yapma garantisi verdiler.

Irak Parlamentosu’nda dün bağımsızlık referandumuyla ilgili yapılan oylamada “ret” kararı çıkmıştı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül’de bağımsızlık referandumuna gideceğini açıklamıştı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, anayasaya aykırı referandumu tanımayacaklarını söylüyor. Türkiye, İran ve ABD, referandumun yapılmasına karşı çıkıyor.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?