logo

01 Haziran 2020

2.El Araba Fiyatlarındaki Değişimler

2.el araba fiyatları çeşitli sebeplere bağlı olarak değişimlere uğrayabilir. Özellikle sıfır arabaların fiyatlarındaki artış ve inişlerle bağlantılı olarak 2.el araç piyasası değişebilir. Peki, sahibinden 2.el araç fiyatlarındaki değişimlerin sebepleri nelerdir? Bu değişimler 2.el piyasasını nasıl etkiliyor?

Sahibinden 2.el araba fiyatları neden etkilenir?

Ülke genelindeki ekonomik durum, 2.el araba piyasasını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebiliyor. Örneğin; döviz kurundaki artışlar özellikle sıfır araç fiyatlarını doğrudan artırıyor. Veya ÖTV teşviki gibi hükümetin bazı teşvikleri sıfır araç fiyatlarını düşürüyor. Bu durum doğrudan sahibinden araç piyasasını etkiliyor. Sıfır araçların fiyatlarındaki artış tüketiciyi 2.el araçlara yönlendiriyor. Bu durum, 2.el piyasasındaki arzın artması ile paralel olarak özellikle bazı araç modellerinde artışa neden oluyor. Diğer örnekte olduğu gibi ÖTV teşviki sebebiyle fiyatları düşen sıfır araçlar tüketiciden rağbet görüyor. Bu da, tüketiciyi sıfır araçlara yöneltiyor. Genel anlamda 2.el araba pazarında fiyat değişimlerinin temel sebebi, sıfır otomobillerde yapılan fiyat ayarlamaları ile doğrudan bağlantılıdır.

2.el araba fiyat değişimleri marka, model ve otomobillerin kullanım alanlarına göre farklı oranlarda olmaktadır. Ayrıca, sahibinden ilanlarında ve araba galerilerinde aynı özelliklerdeki araçlar arasında fiyat değişimleri gözlenebilmektedir. 2.el araç fiyatlarındaki değişimlerin temel sebebi olarak ekonomideki dengesizlik ve döviz kurlarındaki artış veya düşüş gösteriliyor. Ancak genel olarak 2.el piyasasındaki değişimleri sadece ekonomik sorunlara ve döviz kuruna bağlamak doğru olmayacaktır. Bu yüzden sahibinden satılan araçların durumu, özellikleri, modelleri, kilometresi ve hasar durumu gibi faktörlerle birlikte fiyat değişimleri spesifik olarak ele alınmalıdır!

Sahibinden araba fiyatlarını etkileyen söylentiler

Sahibinden 2.el araç için ilan ver, istediğin fiyata sat gibi söylentiler kulağınıza gelmiştir. Bu tür söylentiler ve kulaktan kulağa yayılan duyumlar da 2.el fiyatlarını etkilemektedir. Araç satıcısının çevresinden aldığı fahiş fiyatlarla verdiği ilanlar emsal olarak görülerek benzer araçlara da aynı seviyede fiyat verilebiliyor. Bu durum da 2.el piyasasında fiyat artışlarına yol açabiliyor. Yani zincirin halkaları gibi söylentiler birbirini izleyerek yayılıyor. Sonuç olarak; 2.el araba fiyatlarındaki değişimlerin asıl sebepleri ekspertiz raporlarından bağımsız olarak ortaya çıkıyor.

2.el araba fiyatlarını dijital ortamdan da takip edebiliriz. Bunu için birkaç araba ilan platformuna bakmakta fayda var. Sadece tek siteye bakmak doğru karar vermenizi etkileyebilir. Bu 2.el araba seri ilan sitelerinden biride 2elarabam.com olacaktır.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?