logo


Zorunlu Trafik Sigortası Bilinmesi Gerekenler

Zorunlu Trafik Sigortası motorlu araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken sigorta türüdür. Motorlu taşıtın üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılar. Tazminat ile maddi zararların yanı sıra, kazaya ilişkin tedavi giderleri ve zarar gören kişilerin zararlarını karşılayan bir sigorta poliçesidir.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar bu trafik sigortası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası sigortayı yaptıran aracın zararlarını karşılamaz üçüncü şahıslara ait zararları karşılamaktadır.

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalısınız ?

Trafik Sigortası Karayolları Trafik Kanunu’na göre her türlü motorlu taşıt sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu bir sigorta poliçesidir. Kaza gerçekleştiği zaman  araç sahibini para ödemekten kurtaran bir sistemdir.Trafik sigortası belirlenen limitler dahilinde kaza sırasında karşı tarafın aracında ve kendisinde oluşabilecek hasarların telafisine yönelik bir sigortadır.

Trafik Sigortası zorunlu olmakla birlikte üçüncü şahısları korurken araç sahiplerini de maddi olarak koruyan bir sigortadır.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko ne kadar birbirleri ile karıştırılsalarda birbirlerinden farklı sigorta poliçeleridir. Zorunlu trafik sigortası her araç sahibi için zorunludur ve her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Trafik sigortasını yaptırmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Sigortasız trafiğe çıkan araç için ceza ödenip sigorta evraklarını beyan ettikten sonra trafiğe çıkabilir.

Kasko ise isteğe bağlı olarak yaptırılır. Araç sahibi aracının başına gelen zararlara karşı önlem almak istediği taktirde kasko sigortası yaptırabilirler.

Trafik sigortası herhangi bir hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek zararları güvence altına almaktadır. Kasko sigortası ise aracın yanması, çalınması ve kaza sonucu oluşabilecek zararlara karşı aracı güvence altına alır.

Trafik sigortası üçüncü şahıslara verilebilecek zararların teminatlarını kapsarken, kasko araç ile ilgili bir çok teminatı kapsadığı için trafik sigortasına göre daha pahalıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır ?

Zorunlu trafik sigortası herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve manevi zararları üstlenmesi için yaptırılan bir sigorta poliçesidir. Her motorlu araç sahibi için ise yaptırılması zorunludur. Trafik sigortası yaptırmadığı tespit edilen araçların trafiğe çıkması engellenir.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Kadar Geçerlidir ?

Zorunlu trafik sigortası poliçesinin süreci bir yıl ile sınırlıdır. Poliçe başlangıcından itibaren bir yıl geçerlidir ve tekrar yenilenmesi gerekmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminat Limitleri Kim Tarafından Belirlenmektedir ?

Zorunlu Trafik Sigortası teminat limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir ve her yıl güncellenmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır ?

Trafiğe çıkmadan önce her motorlu araç sahibinin yaptırması gereken sigorta üçüncü şahıslara verebileceğiniz hasarlar açısından önemli bir sigortadır. Trafik Sigortası fiyatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Trafik sigortasındaki teminat ve limitler standart olmakla birlikte fiyat ve ödeme koşulları farklı olabilir. Zorunlu trafik sigortası fiyatları aracın türüne, yaşına göre de değişiklik göstermektedirler.

Zorunlu trafik sigortası hesaplaması yapmak için aracınızın markasını, model yılını, plaka numaranızı telefon ve T.C kimlik numaranızı girmeniz zorunlu trafik sigortasını hesaplamanız için yeterli olacaktır. Trafik sigortasında primler her sigorta şirketi tarafından serbestçe belirlenmektedir. Ancak aynı riske sahip araçlar veya işletenler için akdedilen sigorta sözleşmeleri aynı prim üzerinden düzenlenmesi esastır.

Generali kasko sigortası yaptırarak kendinizi ve malınızı güvenliğini etkileyecek ve sizi koruyacaktır.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+3 = ?