logo


‘Zor bir yaz bizi bekliyor’

2Akil İnsan heyetinden Fuat Keyman, “Çekilme süreci beklenenden ağır ilerliyor, zor bir yaz bizi bekliyor” ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Akil İnsanlar Heyeti bölge başkan, başkan vekili, sekreter ve üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantı yapıldı.

Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 3.5 saat sürdü.

Toplantıda, 2 aylık görev süreleri sona eren Akil İnsanlar, 7 bölge için hazırladıkları raporları Başbakan Erdoğan’a sundu.

Çekilme sürecinin beklenenden ağır ilerlediğini kaydeden Keyman, “Çekilmenin bir veya iki haftada değil; Eylül, Ekim’e kadar devam edeceği görünüyor. Yani zor bir yaz bizi bekliyor” diye konuştu.

Fuat Keyman, şunları kaydetti:

“Bugünkü toplantının en önemli ve 7 bölgenin ortak noktası, endişelere rağmen toplumun çözüme hazır olduğu. Çözüm için demokrasinin ve yeni anayasanın gerekliliğinin altı çizildi.

Artık yavaş yavaş silah döneminin bitmesi ve ölümün olmaması isteniyor. Bu noktadan itibaren ikinci aşama denilen demokratik reform aşamasına geçilmesi gerekiyor.

Çözüm süreci başarıyla gitmekle birlikte hala birinci aşamadayız. PKK’nın çekilmesi beklenenden düşük seviyede devam ediyor. Bu yüzden de ikinci aşamaya geçilmesi zor görünüyor.

Güneydoğu’ya ekonomi ve hizmet alanında yatırımlar yapılacağı ancak reform sürecinde Eylül, Ekim’e kadar bekleneceği gibi bir hava ortaya çıktı.

Demokratik reform bağlamındaki girişimerin başlaması için Eylül, Ekim’e kadar beklemek durumundayız. Sayın Başbakan’dan anladığım, sürecin birinci aşamadan yani silah bırakma ve çekilme aşamasından devam ettiği.

Toplantıya girerken umudum daha fazlaydı. Halen birinci aşamada olmamız sürecin daha uzun süreceğini gösteriyor. İnşallah sürecin uzun zamana yayılması provokasyona neden olmaz.

Hizmet alanında ciddi bir irade var ancak ekonomi ne kadar çözebilir, demokratik alanda da reformların yapılması gerekiyor.

Doğu ve Güneydoğu’da umut var; sürecin sekteye uğramasıyla ilgili, gerekli reformaların yapılmamasıyla ilgili güvensizlik de var. Batıda ise üniter devlet ve Türk kimliği konusunda endişeler var. Endişe ile umudun beraber gittiği bir süreç yaşıyoruz.

Birinci aşamanın bir hafta veya iki haftada değil, Eylül, Ekim’e kadar devam edeceği görünüyor. Yani zor bir yaz bizi bekliyor.”

HÜSEYİN ÇELİK: GEZİ KONUŞULMADI

Toplantı devam ettiği sırada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise toplantıda Gezi Parkı ile ilgili tek kelimenin konuşulmadığını söyledi.

Çelik, toplantıyla ilgli şunları söyledi:

“Akil İnsanlar Heyeti’nin son toplantısı yapıldı. Türkiye’nin nabzını tutmaya çalışıyorlardı, binlerce insanla görüştüler. Sonuçta bir rapor hazırladılar. Kamu Düzeni ve Müsteşarlığı koordinasyonu yaptı.

Raporlarda tespitler var. Problem nedir, ne değildir tespiti var, problemlerle ilgili teşhisler var. Her bölge heyeti bazı tedavi yöntemleri öneriyor. Çözümle ilgili ne olması ya da olmaması gerektiği ifade ediliyor.

Bundan sonra yapılacak süreçte en ince detayına kadar değerlendirilecek, 7 bölge raporu birleştirilerek nihai rapor hazırlanacaktır. Heyetteki 63 kişiye iktidarımız, ülkemiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum.

Medyanın, heyetin çalışmaları sırasında küçük grupların eylemlerini öne çıkarmasından, esas yapılan işin görülmemesinden şikayetçi oldular.

Şehit ve gazi ailelerinin süreci desteklediklerini söylediler. Türkiye genelinde çözüm sürecine çok büyük destek olduğunu belirttiler.

İnsanlar çözüm sürecinin ne olduğunu öğrendikten sonra destek oluyorlar.

Sihirbaz gibi şapkadan tavşan çıkararak bu işi bitirilemez, bu bir süreç. 30 yıllık bir tahribat var, herkes yıkabilir ama yapamaz. Bu gemide hepimiz birlikteyiz, birinci, ikinci mevkide de olsak batarsa hepimiz helak oluruz.

Selahattin Demirtaş, ‘süreç gitti, geldi’ dediyse kendisine sormak lazım. Bu meseleyi yalnız Kürt meselesi olarak görmemeliyiz.

Ben buraya gelene kadar toplantıda Gezi Parkı ile ilgili bir kelime dahi geçmedi.

Heyetin görev süresi 2 aydı ve son toplantısını yaptı. Çözüm sürecine karşı çıkanlar azınlıkta kaldı.”

‘AKİLLER’DEN 4 İSİM KATILMADI

Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleşen toplantıya, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Mehmet Ulvi Saran da katıldı.

Toplantıya, Akil İnsanlar Heyeti üyeliğinden, köşe yazısında istifa ettiğini açıklayan Murat Belge ile Prof. Dr. Baskın Oran katılmadı.

Buluşmaya gidemeyen Kürşat Bumin ve Şemsi Bayraktar ise mazaret bildirdi.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+8 = ?