logo


Zekeriya Öz’e ailesi de sırt çevirdi

zekeriya öz

Zekeriya Öz’ün kuzeni Yusuf Öz: Bence kalsaydı, kaçmasaydı daha hoş olurdu. Yani Türk yargısına kendisini teslim etmesi gerekirdi.

Hakkındaki tutuklama kararını yargı içerisindeki bağlantıları sayesinde saatler önce haber alan ve Artvin üzerinden Ermenistan’a kaçan Ergenekon ve 17 Aralık soruşturmalarının savcısı Zekeriya Öz‘e kendi ailesi de sırt çevirdi. Bursa’da yaşayan kuzeni Yusuf Öz, Zekeriya Öz’ün kaçmasını eleştirdi. Yusuf Öz “Bence kalsaydı, kaçmasaydı daha hoş olurdu. Yani Türk yargısına kendisini teslim etmesi gerekirdi” dedi. Kuzeninin, normal bir Türkiye Cumhuriyeti savcısı olduğunu, ancak bir dönem pohpohlanarak kahraman yapıldığını söyleyen Yusuf Öz, “Zekeriya Öz, vatanını milletini seven bir insandır. Hangi güçler neden bunu ona yaptırdı, ya da neden yapmak zorunda kaldı ben de anlamış değilim. Zekeriya Öz’ü dün kahraman yapanlar, bugün vatan haini ilan ettiler” dedi.

Bakırköy 2′inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında ‘yakalama kararı’ verilen ve karar öncesi ilk olarak Artvin üzerinden Gürcistan’a daha sonra Ermenistan’a kaçan Ergenekon kumpasının savcısı Zekeriya Öz’ün Bursa’da yaşayan kuzeni Yusuf Öz, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“AK PARTİ TARAFINDAN KULLANILDI”

Zekeriya Öz’ün AKP hükümeti tarafından kullanıldığını savunan kuzen Öz “O gün de söyledim. 2011 yılında da kendisine de izah ettim. ‘Zekeriya sen Türkiye Cumhuriyeti kanunları içinde kanuni vazifeni yap. Diğer olaylara karışma’ dedim. Zekeriya’nın saflığından faydalandılar. Bunu düzeltmek gerekir. Ona en azından o günün Başbakanı Tayyip Erdoğan da inandı. Tayyip Erdoğan da Zekeriya Öz’ü bir kahraman yaptı. ‘Ben de o günün savcısıyım’ falan dedi. Bugün için Tayyip Erdoğan’ın gözünde vatan haini oldu. Neden oldu? O beni ilgilendirmiyor. Hukuktur, siyasaldır, benim onlara karışma hakkım yok. Ancak dünün kahramanı bugün vatan haini yapılıyorsa, orada çok şeyler düşünmek lazım, irdelemek lazım.” dedi.

“KAÇMAMALIYDI…”

Zekeriya Öz’ün yurtdışına kaçması ile ilgili de konuşan Yusuf Öz “Gerek askeri grup, gerek hükümet kanadı olsun, gerekse PKK kanadı olsun, Zekeriya’yı yemeyi planladılar. Belki de faili meçhule gidecek, hapse giderse. Belki de başka şekilde… Tabi bir şekilde önlem olarak yurtdışına gitmesi normaldir. Türk Yargısına güvenemediğindendir açıkçası. Çünkü cumhuriyetin savcısı her şeyden önce. Bizim bugünkü adliyemiz, yargımız taraflı bir yargıdır. Görünen budur Zekeriya’da yargının içinde olduğundan dolayı herhalde kaçmayı yeğledi. Bence kalsaydı, kaçmasaydı daha hoş olurdu. Yani Türk yargısına kendisini teslim etmesi gerekirdi.” dedi.

“BİR EVİN BİR OĞLU”

Kuzen Öz sözlerini şöyle sürdürdü “Anne ve babasının üzüldüğünü biliyorum. Bir evin tek oğlu. Sülale olarak çok kalabalığız. Türklüğüne, bayrağına, Müslümanlığına asla laf söyletmeyecek bir sülaleye yapıya sahibiz. Burada Fethullah Hoca’nın herhalde grubu ağır bastı. Onların okulunda okuduğu için, ya da inandığı için minnet duygusundan dolayı onlarla birlikte hareket etme zorunluluğu duydu. Kendisi çok akıllıdır, zekidir. Milliyetçidir, dini bütün bir insandır.”

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+10 = ?