logo


Yüzbaşı’nın ateşle imtihanı!

haberyüzbaşı633İstanbul’daki ‘Askeri Casusluk’ davasında önce şüpheli, sonra sanık olduğunda hamileydi Yüzbaşı Yekdane Ebru Ercüment. İddianamenin kabul edildiği ve örgüt üyeliğiyle suçlandığını öğrendiği gün bebeğini düşürdü. 9 yıl 2 ay hapse çarptırıldı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yargıtay cezasını onadı. Şimdi de 5.5 aylık ‘Ata’sını bırakıp hapse girecek. Hem de özel yetkili mahkemelerin kapatılıp, Zirve davası katillerinin bile bırakıldığı bir dönemde.

YÜZBAŞI Yekdane Ebru Ercüment denizaltı savunma harbi eğitimi veren Karamürsel Eğitim Merkezi’nin tek kadın eğitim subayıydı. İstanbul’daki ‘Askeri Casusluk’ davasında önce şüpheli sonra sanık oldu. Hamileydi. İddianamenin kabul edildiği ve örgüt üyeliğiyle suçlandığını öğrendiği gün bebeğini düşürdü. 2012’de sonuçlanan davada 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Geçen ekim ayında sağlıklı bir doğum yaptı. Şu anda 5.5 aylık Ata adını verdiği bir bebeği olan Yekdane Ebru Ercüment, Malatya’daki Zirve katliamı sanığı 5 kişinin tahliye olduğu bugünlerde Yargıtay cezasını onadığı için cezaevine girecek.

42 SUBAY HAPSE GİRECEK
56 sanıklı İstanbul’daki ‘Askeri Casusluk’ davası 2 Ağustos 2012’de karara bağlanmıştı. Örgüt üyeliği, devlete ait gizli belge bulundurmak, kişisel verileri hukuka aykırı şekilde tutmak gibi suçlarla sanıklar ceza almıştı. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi 7 Aralık 2013’te 43 subay hakkındaki beraat ve mahkûmiyet kararlarını onadı. 29 kişinin tüm cezaları onanırken 14 kişi hakkındaki bazı cezalar ise bozuldu. Bu kişiler için 18 Nisan 2014’te duruşma tarihi verildi. Özel yetkili mahkemeler kaldırıldığı için bu cezaları bozulan sanıkların yargılanmalarının hangi mahkemede ve ne zaman yapılacağı ise henüz belirlenmedi. Belli olan bir şey ise 42 subayın cezaevine gireceği… ‘Kumpas’ kurulduğu hükümet üyeleri tarafından da dile getirilen davalar arasında yer alan Askerlik Casusluk davası sanığı subaylar sessizce teker teker cezaevine girmeye başladı. 12 Şubat’ta Astsubay Adnan Yılmaz, 22 Şubat’ta Deniz Mühendis Albay Necmi Yıldırım tutuklandı.

YAKALAMA KARARI ÇIKARTTILAR
Yarbay Kubilay Şükrü Özdemir, TÜBİTAK’çı Merdan Metin ve Deniz Üsteğmen Erol Tuna’ya ise infaz kararı tebliğ edildi. Savcılığa bu hafta gelmeleri için davetiye çıkartıldı. Henüz 5.5 aylık bebek sahibi olan Yüzbaşı Yekdane Ercment’in de aralarında bulunduğu 36 subay için ise yakalama kararı çıkartıldı.

Etiketler:

Share