logo


Yol kapatan örgüt sempatizanlarına şafak baskını

7 gün önce göstericiler tarafından Diyarbakır-Bingöl karayolu kapatılarak 6 ayrı bölgede hendek kazılıp ulaşım kapatılmıştı. Sabah saat 05.00 sularında Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye gönderilen Özel Birliklerin de içinde bulunduğu güvenlik güçleri Lice ilçesi Çal mezrasında kamp kuran YDG-H üyelerine yönelik operasyon başlattı. Operasyon esnasında göstericiler tarafından güvenlik güçlerine taş, molotof kokteylli, el yapımı bomba ve havai fişeklerle saldırı düzenlendi. Güvenlik kuvvetleri göstericilere biber gazı ile müdahale ederken, grup içerisinden güvenlik kuvvetlerine silahla ateş edildiği tespit edildi.

GÖSTERİCİLER İÇİNDE TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARI OLDUĞU İSTİHBARATI ALINDI

Diyarbakır-Bingöl karayolunu trafiğe kapatarak eylem yapan göstericilerin kamp kurduğu bölgede terör örgütü PKK’nın silahlı gruplarının da olduğu istihbaratı alan güvenlik güçleri, bu duruma karşı hazırlıklı hareket etti. Alınan istahbarata göre, göstericilerin bulunduğu bölge ve bu bölgeleri gören hakim noktalarda sivil giyimli silahlı gruplar olduğu belirtildi. Silahlı grupların saldırılarına karşılık güvenlik kuvvetlerinin her türlü tedbirini aldığı bildirildi.

BÖLGE HAVA VE KARADAN KUŞATILDI

Şafak operasyonunda güvenlik kuvvetlerine göstericiler içinden silahla ateş edildiği belirtildi. Bölgedeki bütün eylemleri sona erdirmek üzere Genelkurmay Başkanlığı tarafından Ankara başta olmak üzere çevre illerden çok sayıda Özel Birlik bölgeye gönderildi. İçinde PKK’lı grupların da olduğu göstericileri dağıtmak üzere yapılan operasyonda bölge havadan ve karadan kuşatıldı. Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı’ndan havalanan helikopterler bölgeyi havadan tararken, karadan ise bölgeye yaklaşık 100 zırhlı araç gönderildiği belirtildi.

HENDEKLER KAPATILDI

Bölgede 7 gün önce başlatılan eylemlerde göstericiler tarafından Diyarbakır-Bingöl karayolunan değişik bölgelerinde açılan 6 ayrı hendek, güvenlik kuvvetlerinin başlattığı şafak operasyonunun ardından karayolları ekipleri tarafından kapatıldı. Operasyon devam ederken, bölgedeki gerginliğin sürdüğü bildirildi. Güvenlik kuvvetlerinin müdahale ettiği göstericilerin boşalttığı bölgelerde açılan hendekler geniş güvenlik önlemleri altında iş makineleri ile kapatıldı.

GÖSTERİCİLER GASP ETTİKLERİ ARAÇLARI YAKTI

Güvenlik kuvvetleri tarafından sabahın erken saatlerinde yapılan operasyonda göstericilere yönelik düzenlenen müdahaleyle bölgede gerginlik devam ediyor. Göstericiler tarafından daha önce gasp edilen 3 araç yakıldı. Operasyona katılan güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki olaylar sürüyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Diyarbakır Valiliği tarafından yol kapatma eylemlerine yönelik açıklama yapıldı. Trafik işlemlerine mani olan engellerin kaldırılmasına yönelik güvenlik tedbirleri alındığı belirtilen açıklamada, ’24 Mayıs 2014 tarihinden itibaren bölücü terör örgütünün yönlendirmesiyle illegal gruplar tarafından, Diyarbakır-Bingöl ve Diyarbakır-Muş karayollarında yol kesme girişimlerinde bulunulmaktadır. Güvenlik güçlerimiz vatandaşlarımızın can güvenliğini ve anayasal hakkını kullanmalarını sağlamak maksadıyla gerekli tedbirleri almaktadır. Bu kapsamda güvenlik güçlerince; Diyarbakır-Bingöl karayolunun Lice-Ziyaret Mahallesi ile Hani-Çağıl Mahallesi arasında kalan kısmında, eylemciler tarafından karayolu üzerinde açılmış olan hendeklerin kapatılması ve Çağıl Mahallesi yol ayrımında trafiğin işlemesine mani olan engellerin kaldırılmasına yönelik güvenlik tedbirleri alınmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalar tamamen vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünü sağlamaya yöneliktir’ denildi.

Etiketler: » » »

Share