logo


YGS soruları ve cevapları, puan hesaplama

YGS soruları ve cevapları, puan hesaplamaYGS sınavı 15 Mart Pazar günü yapılacak. 2015 YGS soru ve cevapları 15 Mart Pazar günü sınavın ardından ÖSYM’nin sitesinden açıklanacak. Ancak ÖSYM, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen soruların tamamını değil, yüzde 20’sini açıklayacak.

YGS (Yükseköğretime Giriş Sınavı) heyecanı tüm öğrencileri sardı.

YGS 2015, 15 Mart Pazar günü saat 10.00’da başlayacak ve adayların 160 dakika süresi olacak.

Sınav soru ve cevapları, sınavın ardından ais.osym.gov.tr sitesinden açıklanacak.

Puan hesaplama için tıklayın…

ÖSYM KARAR DİNLEMEDİ

ÖSYM, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin ‘Soruların tamamını açıklayın’ kararına rağmen 15 Mart’ta yapılacak YGS sorularının yüzde 20’sini kamuoyuyla paylaşma kararı aldı.

ÖSYM, 2013’te yürürlüğe koyduğu Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda (YGS) çıkan soruların gizli kalmasını sağlayan düzenlemeyi sürdürüyor.

CHP’nin başvurusu sonrasında Anayasa Mahkemesi, 5 Aralık 2014’te sınav soru ve cevaplarının, ‘Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’ kapsamı dışında bırakılmasını öngören kanun hükmünü iptal etti. Ancak ÖSYM, geçen yıl YGS’de soruların yalnızca yüzde 20’sini paylaştı. Ankara Barosu’nun açtığı dava sonucunda ise Danıştay, soruların yüzde 20’sini açıklanması kararının yürütmesini, 8 Aralık 2014’te ‘şeffaflık’ vurgusuyla durdurdu. Danıştay, soruların saklanmasının ‘hak ihlali’ olduğunu vurguladı.

Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ın verdiği kararların ardından 15 Mart’ta yapılacak YGS öncesinde gözlerin çevrildiği ÖSYM, soruların yine sadece yüzde 20’sini açıklama kararı aldı.

YGS HANGİ TESTTE KAÇ SORU VAR?

YGS Türkçe Testi: 40 soru
YGS Matematik Testi: 40 soru
YGS Sosyal Bilimler Testi: 40 soru
YGS Fen Bilimleri Testi: 40 soru

“LÜTFEN GÜRÜLTÜ YAPMAYIN”

YGS hakkında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bütün vatandaşlarımızdan özellikle de sürücülerimizden çocuklarımızın sınavda olduğu saatlerde olabildiğince sessiz olmalarını, gürültülü toplantılar, çalışmalar yapmamalarını özellikle rica ediyorum. Öğrencilere de başarılar diliyorum” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER SADECE SU GETİREBİLECEK

Sınavın yapıldığı tüm salonlarda en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava sadece şeffaf pet şişe içinde su getirebilecek.

YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacak. YGS’de öğrencilere Türkçe’den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak.

Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde, sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa süre için bile olsa tuvalete gitmek dahil sınav salonundan çıkmaları yasak olacak. Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecek.

“UYKU TUTMASA DA ÖNEMLİ DEĞİL”

Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar sınav binasında beklemek zorunda kalacak.
Acıbadem Hastanesi’nde Uzm.Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt, sınav stresi hakkında öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Öğrenciler kadar aileleri de yıllardır süren maratonu sonuçlandıracak sınavı merakla bekliyor. Kimileri son birkaç yıldır kimileri ise uzun yıllardır çalışıyor. Tüm bu uğraşların nedeni; iyi bir üniversitede öğrenim görebilmek. Ancak aman dikkat! Sınavda bilginin, zamanı doğru ve etkili kullanmanın yanı sıra stresi kontrol altına alabilmek de çok büyük önem taşıyor. Şimdiden stresinizi üzerinizden atmaya çalışın. Sınav saat 10’da olacağı için sabah çok erken saatte kalkmanıza gerek yok. Sınavdan önceki gece uyuyamazsanız endişelenmeyin. Uyku tutmasa da kendinizi uyumaya zorlamayın. Bir günlük uykusuzluk performansınızı çok etkilemez. 2-3 saat bile uyuyabilseniz yeterli. Uyumak için bilmediğiniz ve doktor tarafından reçete edilmemiş bir ilacı asla kullanmayın”

Etiketler: » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+6 = ?