logo


“Yeni dünya savaşına az kaldı”

“Yeni dünya savaşına az kaldı”

Stratfor’un kurucusu, “dünyanın yeni bir büyük savaşa hazırlıklı olması gerektiğini” söyledi ve ‘Türkiye tahmini’nde bulundu.

Dünya kamuoyunda ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) ‘gölge kuruluşu’ olarak tanınan Stratfor’un kurucusu George Friedman çarpıcı tahminlerde bulundu. Friedman “dünyanın yeni bir büyük savaşa hazırlıklı olması gerektiğini” söyledi.

“Yeni dünya savaşına az kaldı”1

Uluslararası yayın yapan Business Insider dergisine konuşan George Friedman, tarih boyunca her yüzyılda en az bir kere ‘sistem savaşı’ yani mevcut sistemin tümünü sallandıran büyük bir savaş yaşandığını hatırlattı. Friedman “Avrupa’daki Yedi Yıl Savaşı, 19. yüzyılın Napolyon savaşları, büyük dünya savaşları, her yüzyıl bir şeyler olmuştur. Bu yüzyılda hiçbir şeyin olmayacağına iddiaya girmek ister misiniz? Bu iddiayı kabul ederim” dedi.

Sistem savaşlarının ‘nasıl başladığını’ da anlatan George Friedman “Almanya, Rusya, Çin gibi bazı ülkeler gerileyince yerini başkaları alır. Tehlikeli olan şudur ki, yeni ülkeler henüz dengeye ulaşmış değil” diye konuştu.

TÜRKİYE VURGUSU

Friedman, tehlike kaynağının “bir grup ülkenin diğerlerinin yerini almasında değil” bu yeni ülkelerin kendini bulduğu yeni konumda olduğunu belirterek, çatışmalara temel olabilecek temel teorileri sıraladı. Stratfor’un kurucusu bu teorilerden birinde etkisini kaybeden ülkelerin yerini Japonya, Polonya ve Türkiye alacağını savundu.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

4+5 = ?