logo

20 Eylül 2016

Yasin Suresi, Fetih Suresi, İnşirah Suresi Türkçe ve Arapça Okunuşları

diniBütün sureleri Türkçe okunmasından ziyade Arapça hali ile okumanız daha faydalıdır. Arapça hali ile sureleri okuduktan sonra anlamak ve üzerinde düşünebilmek çok önemlidir. Sureleri sadece okumak için okumak yerine anlamaya çalışmalı ve yerine getirmemiz gerekiyor. Sureleri, Arapça bilmediğimiz için okuyamadığımız zamanlar Türkçe okumalıyız. Bütün surelerin kendilerine göre bir anlamı bulunmaktadır. Sureleri anlamlı bir şekilde okuduğumuz zaman daha faydalı olacaktır.

İnsanın sıkıntılarının giderilmesi ve kalbinin ferahlaması için genellikle İnşirah suresi okunmalıdır. Mekke’de indirilen sure, 8 ayetten oluşmaktadır. Sıkıntılarınız olduğu zaman zor günlerinizde inşirah suresini okuyabilirsiniz. Bunun haricinde sureleri sadece başınıza bir iş geldiğinde okumak yerine düzenli bir şekilde okumaya özen gösteriniz.

Kur’an-ı Kerim’de 1. Cüzde bulunan Fetih suresi Mekke şehrinde indirilmiştir. 29 ayetten oluşan sure bazı kaynaklara göre Medine’de indirildiği söylenmektedir. Herhangi bir dileğinize kavuşmak ve sıkıntılarınızı giderebilmek için fetih suresi okunmalıdır. Fetih suresinin farklı şekillerde okuma usulleri bulunuyor. Fetih suresi adından anlaşıldığı gibi fethetmek ve devir almak anlamlarını taşımaktadır.

Yasin suresi, Kur’an-ı Kerim’in en büyük suresi olarak kabul edilir. Mekke’de inen bu süre üç konuyu kapsamaktadır. Sure, Hz. Muhammed’in (s.a.v) gerçek ve peygamber olduğuna dair Kur’an-ı Kerim üzerine yemin ile başlamaktadır. Sure ismini ise Yasin diye başladığı için buradan almıştır. Yasin suresi, Kur’anın kalbi olarak gösterildiği için çok sık okunmaktadır. Hz. Muhammed (s.a.v) Yasin suresinin okunması gerektiği hakkında hadisleri bulunmaktadır. Yasin suresi okunduğu zaman gayb olan eşyalarınızın bulunması, öldüğü esnada cennet meleklerini görmesi ve kıyafeti olmayanın kıyafet bulması gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?