logo


“Kadın ahlak polisleri bugün de sokakta iş başında!”

Kadın ahlak polisleri bugün de sokakta iş başında!

Son dönemde hareketlenmeye başlayan ekonomisi ve Türkiye’nin hazır giyim alanındaki ihracat atılımları sayesinde yakın ilgi göstermeye başladığımız İran modası, tasarımın kattığı artı değer ile kendi yolunu çizmeye devam ediyor. Global çapta başarılara imza atan kültür ve sanat dünyasının önde gelen İranlı kadınları ise modayı sadece genel geçer bir eğilim olmaktan çıkarıp İran’da bir kadın hareketine dönüştürmekte.

İran’ın moda sahnesindeki ve sokaktaki stil hareketliliği uydu kanalları, sosyal medya ve yeraltından çıkmaya başlayan fuar ve organizasyonlarla daha da hareketlenirken, hazır giyimde kurdukları ticari ilişkiler de giderek önem kazanıyor. Başta Tahran ve çevresinde olmak üzere açılan pek çok AVM’de Mango, Benetton, Escada gibi Batılı markaların yanı sıra, bu tarzda kampanya çekimleri yapan yerel mağazalar da bulunuyor. Bahsi geçen bu markalar dünya geneline oranla çok daha pahalı bir fiyatlandırma uygulasa da, bu yüksek rakamlar satışlara hiç gölge düşürmüyor. Online satış sitelerine taleplerin yükselmesiyle lüks tasarımcı markalarına olan ilgi de iki katına çıkmış durumda. Başta Körfez ülkeleri ve Türkiye ’den üçüncü partilerin getirdiği pek çok ürün de outlet tarzı AVM’lerde kendine fazlasıyla yer buluyor ve hızla tükeniyor. Fakat özellikle Türkiye ile olan ilişkilerde son dönemde yaşanan bir dizi yeni açılımlar ise yeni gelişmelere gebe.

TÜRKİYE İLE HAREKETLENEN ALIŞVERİŞ
Geçtiğimiz hafta Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu, İzmir’de İranlı bir heyet ile görüştü. Karşılıklı imzalanan Hazır Giyim İmalat Teknikleri Eğitimi protokolü iki ülke arasında atılmış önemli adımlardan biri oldu. Protokole göre 15’er kişilik gruplar halinde İzmir’e gelecek olan İranlı öğrenciler tasarımdan kalıp çıkarmaya, dikimden süslemeye kadar farklı konularda akademisyenlerden 15 günlük sürelerle eğitim alacak. Tecrübe ve birikimini ihraç etmeye başlayan bir Türkiye görmek elbette hepimiz için sevindirici. İran Hazır Giyim İmalatçıları Merkezi Başkanı Majid Haj Mohammadi, Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada başta gelinlik sektörü olmak üzere İzmirli giyim sanayicileri ile uzun yıllar çalışmayı istediklerini belirterek “Bu protokolün yeni projeleri de getireceğini düşünüyoruz,” diye ekledi

Bir diğer önemli atılım da Birleşmiş Markalar Derneği’nden (BMD) geldi. Derneğin başkanı Sami Kariyo, İran’ın uluslararası genişleme stratejisi içinde özel bir yerinin olduğunu belirterek, ülkede bugün 29 BMD markasının 135 satış noktasının bulunduğunu ve pazara yeni girecek 20 Türk markasının daha sırada olduğunu ekledi: “Böylece halen 3.2 milyar dolar olan markalı ihracatımız bu süre içinde 5 milyar doları yakalayacak.” 1-4 Eylül tarihleri arasında Tahran’a bir ticaret turu düzenleyecek olan BMD heyeti, ziyaret sırasında şehirdeki AVM’leri, AVM projelerini, pasaj ve alışveriş mekanlarını da inceleyecek.

SOKAKTAKİ İNSAN DA HIZLA DEĞİŞİYOR
Bu umut verici ekonomik gelişmenin üzerine uzun yıllardır İran’a ihracat yapan Türk firmalarına tasarım yaparak koleksiyonlar hazırlayan tasarımcı Tanju Babacan’ı aradım. Muhafazakar kesimin de yakından tanıdığı ve ilgi gösterdiği tasarımcı bu konuda İran’ın çok büyük bir gelişme içinde olduğunun altını çiziyor: “Yedi yıl önce ilk kez büyük tedirginlikle gittiğim İran’a son gidişimde değişim rüzgarı daha net bir şekilde hissediliyordu. İranlı kadınların şıklığı, kombin yetenekleri, giydikleri mantoların ve altındaki şık parçaların uyumu dikkat çekiciydi. Çok şık hanımlara rastladığım kadar bir marka budalalığı olduğunu ve marka isimlerini göstermekten hoşlandıklarını da gördüm. Ciddi anlamda estetik operasyon geçirmiş bu hanımların her biri büyük bir rahatlıkla jean pantolon giyebiliyor artık. İlk seyahatimde chador’larından pantolonlarını görmek bile mümkün değildi,”diyor.
Babacan’ın dediği tabloyu kontrol altında tutmak amacıyla kadın ahlak polisleri bugün de sokakta iş başında elbette. Bu kareler yoruma mahal vermeden durumu özetliyor.

1

2

3

4

İran’da moda eğitimini alma şansı olmayan genç tasarımcı Kian’ın hikayesi de o topraklardan çıkıp Türkiye’ye konuk olması bakımından ilginç. Sanata olan ilgisini Kıbrıs’ta aldığı mimari eğitimle pekiştiren, ardından modaya yönelmek amacıyla Istituto Marangoni’de çeşitli moda eğitimlerine katılan, mimari ve moda arasında karşılıklı ilişki konusunda yüksek lisans tezi hazırlayan ve kazandığı Parsons School of Design’a bir süre devam ettikten sonra İstanbul’a gelen genç tasarımcı, İran’ın değişen yüzünün ve yeni kurulmaya başlayan köprünün önemli yansımalarından… Moda tasarımcısı Tuğba Ergin ile çalışmalarına devam eden Kian, sosyal medyanın açtığı küçük pencereden görülen İran’daki büyük resmin de farkında. Kendi tasarımlarının sosyal medya ile yayılmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Kian, yakın gelecekte Tahran Moda Haftası’nın ve İranlı moda tasarımcılarının da dünya çapında üne kavuşacaklarını düşünüyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

7+8 = ?