logo


Yasadışı talimatı uygulamadığı için gözaltına alınan hemşireye tazminat

ABD’nin Utah eyaletine bağlı Salt Lake City’de polisin, bilinci yerinde olmayan bir hastadan kan örneği alınmasını önlemek istediği için gözaltına alınan hemşire Alex Wubbels, 500 bin dolar tazminat alacak.

ABD’nin Utah eyaletine bağlı Salt Lake City’de polisin, bilinci yerinde olmayan bir hastadan kan örneği alınmasını önlemek istediği için gözaltına alınan hemşire Alex Wubbels, 500 bin dolar tazminat alacak.

Independent’ın haberine göre Wubbels, 26 Temmuz tarihinde gerçekleşen bir trafik kazasında hastadan kan örneği alınmasını isteyen Dedektif Jeff Payne’ye karşı çıktı. Tutuklu ya da şüpheli olmayan hastadan kan almak için hastanın onayına ya da resmi izne gerek duyulduğunu belirten Wubbels, bilinci kapalı olan bir hastadan kan almanın yasalara aykırı olması nedeniyle Payne’nin talebini kabul etmediğini söyledi. Payne, bunun üzerine Wubbels’a şiddet uygulayarak onu kelepçeledi.

Bedelsiz olarak serbest bırakılsa da yaşananın yanlış olduğunu belirten Wubbels, devlet arşivlerine başvurarak edindiği polis kamerası görüntülerini kamuoyuyla paylaştı. Wubbels’ın gözaltı görüntüleri, ABD toplumunda tepkiye neden oldu.

Wubbels’ın avukatı Karra Porter, yetkililerle tazminat konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Porter, 500 bin dolar tazminatta anlaşmaya vararak davadan feragat ettiklerini açıkladı. Tazminat, şehir yöneticileri ve hastane yönetimi tarafından paylaşılacak.

Polislere ceza verildi
Öte yandan, ABD kamuoyunda yankı uyandıran olay, ABD kurumlarını kalıcı adımlar atmaya zorladı. Utah Üniversitesi hastanesi, Wubbels’ı haklı bulduklarını ve polis ile sağlık görevlilerinin birlikte çalışma koşullarına ilişkin prosedür ve eğitimde değişikliğe gittiklerini açıkladı.

Wubbels’ı mağdur eden polisler, Salt Lake City polis teşkilatı tarafından cezalandırıldı. Hemşire Wubbels’dan özür dileyen Salt Lake City polis şefi Mike Brown, Dedektif Payne’yi işten attı. Wubbels’ın gözaltına alınması talimatını veren Polis Yüzbaşısı James Tracy’nin ise rütbesi düşürüldü. Wubbels’ın gözaltına alınması talimatını kendisinin verdiğini doğrulayan Tracy, hastanenin kan alma prosedürü hakkında daha önce bilgilendirilmemiş olduklarını iddia ederek kendini savundu.

Wubbels, tazminat anlaşmasından sonra açıklama yaptı. Yanlışın düzeltilmesinden memnun olduğunu söyleyen Wubbels, “Polisler kendilerine hakim olmalı” dedi.(Cumhuriyet)

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+1 = ?