logo


25 Mart 2016

Wilders: Erdoğan haklıysa Hollanda Başbakanı istifa etmeli

Hollanda Başbakanı istifa etmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Brüksel’i kana bulayan canlı bomba Bakraoi’nin 2015 Haziran’ında Gaziantep’te yakalanıp sınırdışı edildiğini açıklaması Belçika ve Hollanda’yı karıştırdı. Belçika’da 2 bakan istifasını sunarken, Hollanda’da Türkiye ve İslam karşıtı politikalarıyla bilinen ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (PVV) lideri Geert Wilders Başbakan’a istifa çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis’le ortak düzenlediği basın toplantısında, Brüksel’deki terör eylemiyle ilgili yaptığı açıklamada: ”Brüksel’de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015’te Gaziantep’te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir. Sınır dışı işlemini 14 Temmuz 2015’te nota ile Belçika Büyükelçiliği’ne iletmişiz. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir. Hatta burada Hollanda da söz konusudur. Kendi isteği üzerine Hollanda’ya da iade etmişiz ve nota ile oraya da bildirilmiştir” demişti.

BELÇİKA VE HOLLANDA KARIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası gözler Belçika ve Hollanda’ya çevrilmişti. Bugün Belçika Adalet Bakanı Koen Geens ve İçişleri Bakanı Jan Jambon, Brüksel saldırılarının sorumlularından İbrahim el Bakraoui’nin durumuna ilişkin Türkiye’nin daha önce Belçika’yı uyarması ancak Belçika makamlarının takibini yapmaması üzerine istifasını sundu.

Reuters haber ajansı, konu hakkındaki bir haberinde, yaşananları “Belçika, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl iade ettiğini açıkladığı bombacıyı elinden kaçırdığı için küçük düştü” olarak değerlendirdi.

1

İSTİFALAR KABUL EDİLMEDİ

Ancak 2 bakanın istifası Başbakan Charles Michel tarafından kabul edilmedi. Belçika basınına konuşan Adalet Bakanı Geens, kendisinin ve İçişleri Bakanı Jambon’un el Bakraoui’ye ilişkin konuya dair istifasını sunduğunu ancak Başbakan kabul etmediği için görevlerine devam edeceklerini söyledi.

Belçika Adalet Bakanlığı, Türkiye’nin “terörist” diyerek Temmuz 2015’te iade ettiği İbrahim el-Bakraoui’yi kefaletle serbest bırakmıştı. Bakraoui hakkında silahlı soygun suçlamasıyla devam eden bir davada ise “neredeyse” 9 yıl mahkumiyet kararı alınmak üzereydi.

KRİZ HOLLANDA’YA DA SIÇRADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa gündemine bomba gibi düşen bilgileri açıklamasından sonra kriz Belçika ile de sınırlı kalmadı.

Türkiye’nin bombacıları iade ettiği ikinci adres olan Hollanda’da da İslam karşıtlığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığıyla tanınan ana muhalefet lideri Geert Wilders de, “Eğer Türkiye’nin açıklaması doğruysa Başbakan Rutte de görevini bırakmalı” açıklamasında bulundu.

22 MART SALDIRILARINA KADAR ORTAYA ÇIKMADI

Habere göre el Bakraoui, Ocak 2010’da Brüksel’de bir döviz bürosuna soygun girişiminde bulundu. Kalaşnikof’la bir polis memurunu yaralayan el Bakraoui, mahkeme tarafından 23 Ekim 2014’te şartlı tahliye edildi.

Haziran 2015’de resmi makamlarla görüşmesine gitmeyen ve şartlı tahliye koşullarını ihlal eden el Bakraoui, Gaziantep’te Türk güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

Türkiye tarafından “cihatçı olduğu gerekçesiyle” gözaltına alınan el Bakraoui’nin Belçika’da terörle bağlantısı saptanmadığı için bu konuda da dava açılmadı. Sadece şartlı tahliye kurallarını iptal ettiği için hakkında soruşturma açıldı. Yeniden tutuklanması için ise mahkeme kararı gerekiyordu.

Brahim el Bakraoui, Temmuz 2015’te Hollanda’ya iade edildikten bir süre sonra ortadan kayboldu. Belçika Mahkemesi de 21 Ağustos 2015’de şartlı tahliye kararını iptal ederek, ueniden tutuklanmasına hükmetti. Ancak el Bakraoui, 22 Mart saldırılarına kadar ortaya çıkmadı.

Etiketler: » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

7+8 = ?