logo

WhatsApp’ın tuzağına düşmeyin

WhatsApp’ın tuzağına düşmeyin

Dolandırıcılar, WhatsApp’ta uyguladıkları bir yöntemle kredi kartı bilgilerinizi ele geçiriyor.

Dünyanın en çok kullanılan uygulamaları arasında yer alan WhatsApp, dolandırıcıların da en gözde platformlardan bir tanesi oldu. Peki bu tür saldırılardan nasıl korunabilirsiniz?

İYİ KAMUFLE EDİLMİŞ BİR TUZAK

Şu an kullanıcıları etkisi altına almış olan sahtekarlıkta size WhatsApp üyeliğinizi yenilemenizi söyleyen bir mesaj geliyor. Akşam’da yer alan habere göre; Ancak bu mesaj, aslında sahte olan, iyi kamufle edilmiş bir tuzak. Mesaj içerisindeki bağlantı “Whatsapp.com” şeklinde görünse de dokunduğunuzda başka bir bağlantıya gidiyor. Bunun nedeni sahtekarların asıl web sitesini HTML kodunda gizlemiş olması.

Bağlantıya dokunduğunuzda kredi kartı bilgilerinizi girebileceğiniz sahte bir sayfa açılıyor. Üyeliğinizi yenilemeye yönelik bir sayfa gibi görünse de bilgilerinizi gördüğünüzde üyeliğiniz yenilenmiyor; aksine verileriniz saldırganların eline geçmiş oluyor.

BAĞLANTIYA DOKUNMADAN MESAJI SİLİN

Mesaj şu an İngilizce olarak dağıtılıyor, ancak Türkçeye çevrilmemesinin önünde herhangi bir neden yok. Mesajı biz Türkçeye çevirirsek, içerisinde şunlar yazıyor: “Dikkat! WhatsApp Messenger üyeliğiniz bitmektedir.” Bu tür bir mesaj aldığınızda içerisindeki bağlantıya dokunmadan, mesajı silmenizde büyük fayda var.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?