logo


17 Ağustos 2016

Ve beklenen oluyor! Hakan Şükür…

Ve beklenen oluyor! Hakan Şükür...

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Hakan Şükür’ün ihracının gündemde olduğunu ve kendisinin disipline sevk edildiğini açıkladı.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, yeni sezon öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

HAKAN ŞÜKÜR İHRAÇI DİSİPLİNDE

Sarı-Kırmızılı yönetimin FETÖ’nün darbe girişimi sonrası bir üyenin başvurusu üzerine başlattığı işlemlerin ardından Dursun Özbek de bu konuda açıklama yaptı.

Özbek, Hakan Şükür’le ilgili “Hakan Şükür’ün ihracı gündeme geldi ve kendisi de disiplinde.” ifadelerini kullandı.

Galatasaray Kongre Üyesi Sıtkı Korkmaz, Hakan Şükür’ün kulüpten kovulmasını ve kongre üyeliğinin düşürülmesini talep etmişti.

Korkmaz’ın açıklamaları şu şekildeydi;

“Galatasaray ilkeleri, duruşu, saygınlığı, değerlerine bağlılığı ve vatanseverliğiyle tümTürkiye’ye mal olmuş bir camiadır. İşte bu noktada camiamızın isminin FETÖ/PDY destekçi olduğu herkesçe bilinen eski futbolcu Hakan Şükür ile anılmasını istememekteyiz. Zamanında Fenerbahçe taraftarı ‘Torinolu Şaban’ diye alay ederken her an destek verdiğimiz bu şahsın şimdi kulüpten kovulmasını ve kongre üyeliğinin düşürülmesini talep etmekteyiz.”

Dursun Özbek’in diğer açıklamaları şöyle;

– UEFA ile bir tarih yok görüşme için. UEFA belli periyotlarda inceleme yapıyor. Yine gelip inceleyeceklerdir. Biz 65 milyon avronun altındayız”.

“İki rakibimizin toplamı kadar kupa aldık”
İki sezonda 6 kupadan 5 tanesini alan futbolcuları ve teknik heyeti kutlayan Özbek, “Kupalar sadece futbolda gelmedi. Baskette Eurocup, voleybolda ikincilik ve amatör sporlardaki kupalar var. Bu kupalarla müzede yer bulmak zorlaştı. Neredeyse iki rakibimizin toplamı kadar kupa aldık” dedi.

“Galatasaray, Türk sporunun en eski çınar”
Türk sporunun en eski çınarının Galatasaray olduğunu vurgulayan Dursun Özbek, “Bu kültür Türk sporuna önemli değerler getirdi. Geçmişimizden kopmadan geleceğimizi planlıyoruz. Hedeflerimize varmak için kaliteden ödün vermiyoruz. Yönetimde, sporcuda ve seyircide kalite bizim için çok önemli. Yönetimde kalite demek sistemi ve finansı şeffaf bir biçimde iyi yönetmek. Sporcu kalitesi demek, bu formayı taşıyan isimlerin içinde bulunduğu kültürü iyi algılaması demek; bu değerlere bağlı olması demek. Seyirci kalitesi demek nezih olan ve takımına sahip çıkan demektir. Bu anlayışı bozanlar elbette var ama bunlar çok az bir kesim. Bunlar geneli etkilememelidir” şeklinde konuştu.

“Provokasyon var”
Beşiktaş ile oynadıkları Süper Kupa maçında yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulanan Özbek, “Maalesef 25 kişilik bir kitle provokasyona gelmiştir. Biz Galatasaray olarak bu davranışı sergileyenleri kabul etmiyoruz. Ülkede birlik ve beraberlik dönemi yaşanmaya başlamışken böyle görüntüleri kabullenemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Keşke pankartta iki takımın da logosu olsaydı”
Dursun Özbek, final günü sadece Beşiktaş seyircisinin koreografisine izin verilmesi konusunda ise şu açıklamayı yaptı:

“Antalya’daki Ziraat Türkiye Kupası’nda benzer bir durum yaşandı. Maraton tribün bizdeydi. Centilmenlik anlaşması gereği koreografi yapılmadı. Süper Kupa da federasyon kontrolünde olan bir organizasyon. Maç öncesi toplantıda yine centilmenlik anlaşması yaptık. Daha sonra centilmenlik anlaşmasına aykırı bir durum gördüm. İlgilileri uyardım. Ortak kararlara uyulmasının sağlanmasını istedim ama topu taca attılar. Konuyla kimse ilgilenmedi. Beşiktaş büyük bir pankart astı. Biz böyle konuşmamıştık. Pankartın içeriğine katılmamak mümkün değil, o konuda bir itirazımız yok. Bizler kupa gelirlerini 15 Temmuz şehitleri yakınlarına bağışlayan bir kulübüz. Keşke aynı pankartta bir yanda Galatasaray diğer tarafta Beşiktaş logosu olsaydı. Ayrıca Beşiktaş seyircisinin Galatasaray aleyhinde yaptığı tezahüratlar da hakaret gibiydi. Hukuk yeni yapılanıyor ve güzel gelişmeler var. Biz hukuku takip edeceğiz.”

“Önceliğimiz şampiyonluk”
Başkan Özbek, sarı-kırmızılı kulübün önceliğinin şampiyonluk olduğunun vurgusunu yaparken, “Bu doğrultuda yeni sezona hazırlandık. Ne kadar kupa varsa hepsini almayı hedefliyoruz” dedi.

“İki ya da üç futbolcu almayı düşünüyoruz”
İki ya da üç futbolcu daha almayı düşündüklerini belirten Özbek, “Ancak göndermek istediğimiz oyuncular da var. Finansal dengeyi sağlıklı tutmak çok önemli. Buradaki kriterlerin başında taahhütlerin yerine gelmesi önemli. Dolayısıyla bizim Galatasaray’ı kuvvetlendirmek için yapacağımız transferlerin önünde mevcut oyuncuların kulüpten ayrılmaması yatıyor. Onlarla görüşüyoruz; kontratların feshi Galatasaray’ın önünün açılmasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Her kulübün anlaşması farklı”
UEFA ile yapılan anlaşmanın detaylarını açıklayan Özbek, şunları söyledi:

“UEFA, Galatasaray’a transfer yasağı getirmemiştir. ‘Sattığın kadar oyuncu alabilirsin’ sınırlaması da getirmedi. Bize, ‘Futbolculara ödeyeceğiniz maaşları ve maç başı toplamı maliyeti 65 milyon Euro’yu geçmesin’ diyor. Tek kriter bu. Diğer takımların ve Galatasaray’ın yaptıkları sözleşmeler UEFA nezdinde aynı değil. Bunun bilinmesi lazım. UEFA kriterlerine dikkat ediyoruz, transfer bütçe ve dengelerini de hassas biçimde kuruyoruz. Başarıyı getirecek sporcu transferine devam edeceğiz ama bu bir denge içinde olacak.”

“Cezalar Gündeme Gelmesin”
Futbolculara verilen cezaların yönetimin kararı olduğunu ifade eden Dursun Özbek, “Ceza konusu artık gündeme gelmemeli. Ceza yönetim kurulu kararı olarak tecelli etmiştir” dedi.

“Zarar 16-17 milyon Euro”
Kulübün geçen sezon 52 milyon Euro, bu sene ise 23 milyon Euro zarar ettiğini açıklayan Özbek, “Bunun içinde bir vergi uzlaşma bedeli var. Geçtiğimiz aylarda Ankara’da 2009 ve 2011 yıllarından gelen bir vergi uzlaşmasına girmiştik. Borçlarımızın üzerine bu 20 milyon TL de eklendi. Galatasaray’ın gerçek zararı yaklaşık 16-17 milyon Euro’dur. Bunun 7 milyon Euro’su da geçmişten gelen vergi borcudur” şeklinde konuştu.

Yeni sezonun herkese hayırlı olmasını temenni eden Başkan Özbek, “Türkiye bu sezon sporda birlik ve beraberliği sergileyecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler: » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

6+10 = ?