logo


30 Ağustos 2016

Varis İçin Etkili Çözümler

ESTETİCHAÖzellikle kadınların yaşadığı sorunlar arasında yer alan varis sorunu bacaklarda gözle görülen toplardamarların genişlemesi ile oluşur. Bacaklarda yer çekimine karşı toplardamarların kirli kanı akciğer ve kalbe taşıması ile temizleme sağlanır. Varisin oluşması ve ilerlemesi ile farklı boyutlarda oluşum sağlanır. Kılcal, orta veya büyük boyut seçeneklerine göre farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Toplardamarın genişlemesi nedeni ve kapaklarda hasar oluşması durumunda kanın yukarı çıkması önlenir. Bu durumda kalbe ve akciğerlere gidemeyen kan için damarlarda basınç oluşması nedeni ile varislere neden olur. Varis gözle görülebilir bir durum olduğundan bakıldığından bacaklarda varisin oluşup oluşmadığı kolayca anlaşılabilir.

Varisin belirtileri ilk başlangıç aşamasında kılcal olarak damarlarda renk değişimine neden olur. Gözle görülür olduğundan damarlardaki bu renk değişimi özellikle bayanlarda fazlası ile rahatsız edici olmaktadır. Kılcal damarların renk değiştirmesi durumunda rahatsızlık veren tek sorun görünümdedir. Bunun dışında toplardamarlarda ve kapaklarda hasar oluşması halinde şişlik, sıcaklık hissi, ağrı, kramplar, ödem, tıkanıklık gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu aşamada dikkat edilmesi gerektiğinden mutlaka tedavi uygulanması gerekir. Büyük boyutlarda oluşan varislerde bacaklarda şişlik olması ve damarların elle tutulur kadar şişmesi kişinin rahatsızlık duymasına neden olur. Farklı bölgelerde bu sorun yaşanabileceğinden oluştuğu alanlarda farklı belirtiler göstermesi nedeni ile kişinin huzursuz olmasına neden olur. En belirgin olan belirtileri ağrı ve damarlardaki çizgilerdir. Bu konulara dikkat edilmeli ve doğru bir şekilde tedavi yapılması gerekmektedir. Bu şekilde de çok daha hızlı bir şekilde çözüm aranarak tedavisinin kolay bir şekilde yapılabileceğini bilmemiz gerekmektedir.

Yaşanan her aşama için uygulanacak olan tedavi seçenekleri bulunduğundan buna göre öncelikle teşhisin konulması ve hangi boyutta olduğuna karar verilmesi gerekir. Zorlayıcı olan büyük boyutlar için lazer tedavi seçeneği en sık kullanılan yöntem olarak etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Varis için kılcal damar tedavisi ve orta boyutlarda sıvı veya köpük ile uygulanan skleroterapi yöntemi etkili ve yeterli olmaktadır. Her aşama için kullanılan tedaviler kısa sürede sonuç verdiğinden kişi daha rahat bir şekilde yaşantısına devam edebilir. Ameliyat yerine tercih edilen RF, lazer ve buharla tedavi seçenekleri daha etkili ve hastanın yatmasına gerek kalmadan sonuç almasına yardımcı olan seçenekler olarak günümüzde kullanılmaktadır.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

4+9 = ?