logo


Validen Gezi Parkı için flaş açıklama!

valimansetTaksim Dayanışması tarafından bu akşam 19.00 için yapılan toplanma çağrısına İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’dan yanıt geldi.

Mutlu; “Hukukun dışında bir çağrı yapıyorsunuz. Yetkili makamlara müracaatınız yok. Ben izin vermediğim bir alana müsaade edemem. Bu toplanmalara müsaade etmeyeceğiz.” dedi.
İstanbul Valisi Gezi Parkı’nın yarın açılacağını duyurdu. Taksim Dayanışması ise Gezi Parkı ile ilgili mahkeme kararınına dayanarak, “Açılsa da açılmasa da Gezi’ye gireceğiz” sloganıyla saat 19:00’da Gezi eylemi düzenleneceğini açıklamıştı.
15 Haziran’da polis müdahalesi ile Gezi eylemcilerinin çıkarıldığı ve bir süredir halka kapalı olan Gezi Parkı yarın halka açılıyor. stanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Gezi Parkı’nın yarın halka açılacağını duyurdu.

Vali Mutlu Gezi Parkı’nın açılışını böyle duyurdu: “Gezi Parkı’nda beklenen açılışı yarın yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemesiyle güzelleşen park İstanbullular’a huzur ve neşe getirsin.”
DAYANIŞMA ‘BUGÜN’ DİYOR!
Dayanışmayı oluşturan bileşenler, dün akşam yaptıkları toplantıda, “Keyfi bir tutumla parka girmemiz yasaklanıyor” diyerek Dayanışma’yı oluşturan meslek örgütü ve sendikaların, saat 19.00’da Gezi Parkı önünde buluşmaları için çağrı yaptı.

Taksim Dayanışması’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Parkımıza Gidiyoruz!

Gezi Parkı’nı halka kapatanlara, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı kimliksizleştirme, insansızlaştırma ve betonlaştırma planlarının iptaline yönelik mahkeme kararını elden tebliğ etmeye, parkı yeniden gerçek sahiplerine yani herkese açmaya gidiyoruz.
Bizi biz yapan bütün değer ve renklerimizle, sarsılmaz bir sağduyu, direnme gücü, kararlılık ve inanılmaz bir yaratıcılıkla, yaşamın olduğu her alanda hâlâ bir aradayız. Taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımızı anmak, taleplerimizi tekrar hatırlatmak ve hala tüm Türkiye’de yaşanan şiddeti kınamak üzere 6 Temmuz Cumartesi günü saat 19.00’da mahkemenin gerekçeli kararıyla Taksim’de buluşuyoruz.

TOPLANMALARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
Gönlümüz Gezi Parkı’nın yarın açılmasını arzu ediyor. Bu Pazartesi de olabilir yarın da olabilir. Çevresel duyarlılık sonucu geldiğimiz noktayı biliyorsunuz. oranın huzur ve neşe parkı olması dileğimiz. Bu eylemlerin yapılacağı yerler vardır. Anayasamızda herkesin kullanma hakları vardır. 14 milyon insan istifade etsin, istirahat etsin diye düzenlems yaptı. Bunu gösteri alanı haline dönüştürürsek olmaz. Parkı, park olarak kullanmanın dışına çıkar. Park halk için yapılıyor. İstanbul’un farklı yerlerinde izin verdiğimiz yürüyüşler var. Ama ‘Biz kimseden izin almaya kendimizi zorunlu hissetmiyoruz’ derseniz bu hukuk düzeniyle çelişir. O vakit halkımız bunu değerlendirir. İstanbulluların huzuruna, halkına neşensine hizmet edecek şekilde bunu değerlendirmek durumundayız.

HER HAFTA BİR TOPLANTI YAPILIYOR
İzin almak kaydıyla gösteri yapmak isteyenler yapabilir. ‘Gezi Parkı’nda eylem yapacağım’ olmaz. Bu ülkenin yurttaşının en çok huzur duyduğu şey, huzurlu günler geçirmektir. İnsanların bu tarz yerlerde toplanmasına yol açmamak gerekir. Doğru olan valilik makamına müracaat etmektir, ben de izni veririm. Burada kısıtlama yok. Bugün de bir çağrı var. Hiç kimse ‘Ben istediğim parkı kullanıyorum’ diyerek, istediği meydana gelip eylem yapamaz. Yasal olarak valiliğe gelmiş hiç bir talep yok. Bakıyorum her hafta bir toplantı yapılıyor. Bu akşam da yapılmış olan çağrı hukuk dışı doğru olmayan bir çağrıdır.
Artık daha fazla huzurlu günler geçirmemiz gerekiyor. Ramazan ayı çok mübarek bir ay. Bu memleketin insanları bu günleri en güzel şekilde yaşamalılar. Herşeyin üzerinde olan hukuk çerçevesinde hareket etmektir. Bu yanlış çağrıları yapmış olan ilgililere hukuk içerisinde davetlerini yapmalarını söylemek ve uyarmak istiyorum. Hukukun dışında bir çağrı yapıyorsunuz. Yetkili makamlara müracaatınız yok. Ben izin vermediğim bir alana müsaade edemem. Bu toplanmalara müsaade etmeyeceğiz. Polisimiz uyaracak, gerekli anonsları yapacak. Halkımızın bu çağrılarla oradan ayrılacağına inanıyoruz. Halkımız çağrılarla ayrılıyor. Ben bu şehrin yöneticisi olarak alt yapı gibi konulara daha fazla mesai harcanması gerektiğini düşünüyorum.

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+10 = ?