logo


Uzak-Yakın, Her Mesafeyi İyi Görebilirsiniz

gözGünümüzde, katarakt ameliyatının ayrılmaz bir parçası olan göz içi mercekleri eskilerinden çok farklı. Eskiden bu merceklerle sadece uzağı görmek mümkündü.
Yakını görmek için, örneğin gazete okumak için okuma gözlüğü takmak gerekiyordu. Dahası, eğer hastanın astigmatı varsa katarakt ameliyatı ile bu astigmat kusuru düzeltilemiyordu. Günümüzde, yeni buluşlarla ve teknolojide atılan dev adımlarla bu konuda büyük ilerleme sağlandı. Bugün, katarakt ameliyatlarında göz içine takılan çok odaklı (mültifokal) lenslerle hastanın hem uzağı hem de yakını görmesi kolaylıkla sağlanabiliyor. Ayrıca, bu tür lenslerle astigmat da tamamen düzeltilebiliyor. Yani, katarakt ameliyatı olan bir kişi daha sonra yakın veya uzak için gözlük kullanmıyor.

Peki, kataraktı olmayan bir kişide durum nedir ?

İşin ilgi çekici yönlerinden birisi de, yüksek numaralı gözlük takan ama kataraktı olmayan hastalara da bu ameliyatın yapılabilmesi. Bu merceklerle, yüksek numaralı gözlüklerden kurtulmak mümkün.
Hem uzağı, hem de yakını gözlüksüz görmek için tüm dünyada popüler olmuş bir lazer yöntemi de mevcut.
PresbyMax adı verilen bir lazer yöntemi bu konuda çok başarılı olmuş durumda.

PresbyMax tedavisinin, daha önce katarakt ameliyatı geçirmiş kişilerde de uygulanma imkanı tanıması ve istendiğinde etkisi geri alınabilen bir tedavi yöntemi oluşu bu yöntemi diğer tüm alternatiflerden üstün hale getiriyor.

Ne var ki, kataraktı olan bir kişide göz içine çok odaklı mercek yerleştirilmesi de aynı etkiyi gösteriyor, aynı başarılı sonucu veriyor. Kısacası, yeni teknolojilerin kullanımıyla hemen herkesin uzak veya yakın gözlüğünden kurtulması mümkün hale geldi denilebilir.

İçinde yaşadığımız çağ, pek çok konuda neredeyse mucizevi gelişmelere tanık olduğumuz bir dönem.
Pek çok açıdan, bizlerin daha önceki nesillere göre şanslı olduğumuzu teslim etmeliyiz.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+8 = ?