logo


19 Ocak 2018

Uyuşturucu 2 bin 148 can aldı

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu Başkanı Ak Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, uyuşturucu bağımlılığının yanı sıra internet ve teknoloji bağımlılığıyla ilgili de çalışma yürüteceklerini söyledi.

Milliyet’ten Bahar Atakan’ın haberine göre;Uyuşturucuyla mücadelede mevzuat düzenlemeleri yapıldığını kaydeden Tezcan, “Gerekirse daha ağır yaptırımlar uygulamamız, kanunlar çıkarmamız gerekecek. 2007’den 2016’ya kadar 2 bin 148 vatandaşımız uyuşturucudan hayatını kaybetmiş. Eğitim arttıkça uyuşturucu kullanımının arttığını görüyoruz. İstanbul, Adana, Antalya ve Mersin uyuşturucunun en çok kullanıldığı illerimiz. Suçların cezalandırılması noktasında hapisle ilgili süreler artırıldı. Mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde uyuşturucu kullananlar hakkında defalarca denetimli serbestlik kararının verilmesinin önüne geçildi” dedi.

Bağımlılık ve yeni çıkan uyuşturucu maddelerle ilgili araştırma yapacaklarını söyleyen Tezcan şöyle devam etti:
En çok kullanılan eroin
“2015’te en çok kullanılmış 20 uyuşturucu arasında eroin, kokain, esrar, amfetamin var. 2014-2015 yıllarında uyuşturucudan ölenler raporlanmış. Buna göre, dikkat ederseniz, 30 ile 50’li yaşlar arasında veya 30 ile 40’lı yaşlar arasında ölüm oranlarının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Ortalama 38 yaşında bu hastalar ölüyor.” (Milliyet)

Etiketler:

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?