logo


Uyku bozukluğu olan kadın, uykusunda doğurdu!

Uyku bozukluğu olan kadın, uykusunda doğurdu!

24 yaşındaki Jody Robson oğlunun doğumunu hatırlamıyor çünkü doğum sırasında uyuyordu.

İngiltere, Birmingham’da yaşan 24 yaşındaki Jody Robson 11 gün boyunca kesintisiz uyuyabiliyor ve ayılması haftaları buluyor. Henüz resmi olarak teşhis konmasa da Jody, kendisinde Kleine Levin Sendromu olduğunu düşünüyor. Bu nörolojik bozukluk günler hatta haftalarca uykudan uyanamamaya neden oluyor.

Jody’nin uyku periyodları o kadar kötü ki ilk çocuğunun doğumunu hatırlamıyor. İki çocuk annesi bu durumu şöyle tarif ediyor: “Gözümü bir kapatıyorum, açtığımda 2 veya 3 hafta geçmiş oluyor. Kardeşimin 18. yaş günün de uyuduğum için kaçırdım.”

AİLEMİ TANIYAMADIM

Jody’nin ilk KLS deneyimi 12 yaşında İspanya’da yaşarken olmuş. Arkadaşında kalacağı için heyecanlıymış ama bir kere derin bir uykuya dalınca 8 gün boyunca uyanamamış. Uyandığında baş ucundaki ailesini tanıyamamış ve çevresindeki şeyleri algılayamamış.
“İlk uzun uykumdan uyanırken hala bir rüyada gibiydim. Kimseyi tanıyamadım hatta kim olduğumu hatırlayamadım.”

Jody uyku problemi nedeniyle hayatının önemli anlarını da kaçırıyor. Bunlardan biri de ilk çocuğunun doğumu. Doğumdan bir gün önce uykuya dalan Jody 2 hafta uyandığında bedenine bakmış be karnının indiğini fark etmiş. Kocası Steven onu çocuğuyla tanıştırmış ve doğumda yaşananları anlatmış. Çocuğunun doğumunu, bu önemli ana ait hiç anısı olmaması Jody’yi üzüyor.

jody-ve-bebegi
TEŞHİS BEKLENİYOR

Kocası Steven, yemek, temizlik gibi karısının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar onu kısa sürelerle uyandırabiliyor ama Jody hemen yeniden uykuya dalıyor.
KLS oldukça nadir bir hastalık hatta, Jody’nin konsültasyonu sırasında doktorlar Google’da KLS’yi araştırmak durumunda kalmışlar. Geçmiş yıllarda epilepsi ve narkolepsi için test yapılmış ama hepsi negatif çıkmış. Jody yarım alabilmek için resmi bir teşhis konmasını bekliyor.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+5 = ?