logo


Üst düzey IŞİD Komutanı Ebu Seyyaf öldürüldü

abd-asker-670

ABD Ordusuna bağlı birliklerin, Obama’nın talimatıyla Suriye’de düzenlendiği askeri operasyonda, üst düzey IŞİD komutanı Ebu Seyyaf’ı öldürdüğü bildirildi

Amerikan Ordusuna bağlı özel harekat birliği Suriye’nin doğusunda IŞİD’e karşı operasyon düzenledi. CNN International’a konuşan kaynaklar, düzenlenen operasyonda üst düzey IŞİD komutanı Ebu Seyyaf’ın öldürüldüğünü bildirdi.

TALİMAT OBAMA’DAN

Beyaz Saray, Ebu Seyyaf’a yönelik baskın emrini ABD Başkanı Barack Obama’nın verdiğini açıkladı.

Pentagon, operasyonda ABD komandolarından ölen ya da yaralanan olmadığını duyurdu.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, “Operasyonda, çiftin köle olarak tuttuğu anlaşılan genç bir Ezidi kadın da kurtarıldı. Kendisini en kısa sürede ailesine kavuşturmak istiyoruz” dedi.

HAVADAN DA VURDULAR

ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının IŞİD tarafından ele geçirilen Ramadi’deki hükümet binalarına saldırılar düzenlediği açıklanmıştı.

ANKARA’DAKİ GÖRÜŞMENİN ARDINDAN SALDIRILAR ARTTI

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’e (DAEŞ) karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen ve onun yardımcılığını yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Brett McGurk, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Ankara’da görüşmüştü.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Özel Temsilci Allen ve yardımcısı McGurk’ün, DAEŞ’le mücadelede yürütülen iş birliği konusunda Sinirlioğlu ile Ankara’da görüştüğü bildirildi.

Görüşmelerde, yabancı savaşçıların akışının önlenmesi, IŞİD’le mücadele konusunda Türkiye ile ABD arasındaki iş birliğinin genişletilmesi ve derinleştirilmesi amacıyla atılabilecek adımların ele alındığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “General Allen, Suriye halkını IŞİD’in saldırılarına karşı savunmak, ılımlı Suriye muhalefetinin kontrolündeki toprakları güvence altına almak, ABD’yi, koalisyon ortaklarımız ile müttefiklerimizi ve Suriye halkını Suriye’deki terörist tehditlerden korumak ve Suriye’deki ihtilafa müzakere edilmiş bir çözüm bulmak için gerekli koşulların sağlanması konularında, incelemeler sonucunda belirlenen Suriye muhalefetine yetkinlik kazandıracak eğit-donat faaliyetlerine verdiği destekten ötürü Türkiye’ye teşekkür etmiştir.”

Etiketler: » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+10 = ?