logo


Üniversite kampüsünde korku dolu anlar!

Trabzon’un Yomra ilçesindeki Avrasya Üniversitesi’nde henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Alevlerin sardığı binada, derste olan üniversite öğrencileri ve çalışanların yangın alarmı butonuna basılarak tahliyesinin sağlandığı yangında, can kaybı ve yaralanan olmadı.

Yomra ilçesi, Sancak Mahallesi, Hükümet Caddesi’nde yer alan Avrasya Üniversitesi’nin kantin ve mutfak bölümünde saat 09.00 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Alevler bir anda yalıtım kaplı olan yerleşke binasının dış cephesini sardı. Yangın sırasında derste olan öğrenciler, akademisyenler ve çalışanlar yangın butonuna basılıp alarm verilmesiyle tahliye edilirken, olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun müdahalesiyle söndürüldü. Öğrencilerin korku ve panik yaşadığı yangında, itfaiye ekipleri soğutma çalışmaları yaptı. Büyük çapta hasara neden olan yangınla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

ÖĞRENCİLER DERSTEYDİ

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, yangının söndürüldüğünü belirterek, “Üniversitenin Yomra yerleşkesindeki mutfak ve kantinin yer aldığı bölümde yangın başladı. Nedeni henüz belli değil, elektrik kontağı kaynaklı olabilir. Yangın, binanın dış cephesinin de izolasyon malzemesi olduğu için hızla büyüdü. O sırada derste olan öğrenciler ve binadakiler hemen tahliye edildi. Olayın sevindirici yanı, herhangi bir can kaybı ve zehirlenme söz konusu olmayışıdır. İtfaiye ekiplerimizle birlikte yangın kontrol altına alındı. Maddi hasar oluştu. Konu her yönüyle araştırılıyor” dedi.

VALİ USTAOĞLU: YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, yangının sabah saatlerinde Avrasya Üniversitesi, Erdoğan Bayraktar Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde çıktığını, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin hızlıca tahliye edildiğini belirterek, “Yangında herhangi bir yaralanma ve bir dumandan etkilenen olmadı. Öğrenciler, akademisyenler hızlıca tahliye dildi. Ekiplerimiz müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı” dedi.

Öte yandan, yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için başlatılan soruşturma sürerken, AFAD ve Kızılay ekipleri ise, tedbir amaçlı yerleşke bölgesinde  bekletiliyor.

ÖĞRENCİLER KORKU DOLU ANLARI ANLATTI

Avrasya Üniversitesi Yomra Erdoğan Bayraktar Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nde çıkan ve ekiplerin müdahalesi ile söndürülen yangının ardından öğrenciler yaşadıkları korku dolu anları anlattı. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencisi Gaye Kurt, “Yangın olduğu sırada dersteydik, hoca yeni derse başlamıştı. Bir anda yüksek bir ses duyduk. O andan itibaren cama ilerledik sınıfça. Bahçedekiler ‘Okulu boşaltın’ diye bağırıyorlardı. Biz de can havliyle koştuk merdivenlere, çıktığımızda okulun yan tarafı alev almış yanıyordu. Herhangi bir siren sesi duymadık, insan sesleri, insan çığlıkları duyduk sadece. ‘Hemen boşalt, çabuk boşalt’ tarzı sesler duyduk” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Selin Aydemir ise “Biz dersteydik, hocamız geldi. Hocanın gelmesiyle birlikte dışarıdan sesler duyduk. Çıktığımızda yangını gördük. Yangının yukarı katlara kadar çıktığını söylediler, şoktayız” diye konuştu.

Yangın sırasında kantinde olduğunu söyleyen Ebru Yıldırım da “Ben kantindeydim, kantinde çalışan, bir şeyleri söndürmeye çalışıyordu. Ben de çöp yanıyor sandım. Biz asansörle sınıfımıza çıkacaktık sonra bizi direkt dışarı çıkardılar” dedi.

Habibe Yavuz adlı öğrenci de “Yangın çıktığında biz 5’inci kattaydık, ders başlamak üzereydi. Bir patlama sesi geldi, hocamız camdan dışarı bakacaktı, başka bir hoca geldi, ‘Sınıfı boşaltın’ dedi. Biz merdivenlere yöneldiğimizde diğer bütün sınıflar da aşağıya iniyordu. Dışarı çıktığımızda da yangın sürüyordu. Çok korktuk, şu an hala şoktayız” diye konuştu.

REKTÖR: BİNADA EĞİTİME ARA VERMEK DURUMUNDA KALABİLİRİZ

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan, bir süre başka binada eğitim görüleceğini belirterek, “Bizim diğer kampüslerde yeteri kadar yerimiz var, hali hazırda bir kampüs inşaatımız devam ediyor. Onu da kısa bir zamanda bitirip, öğrencilerimizi o tarafa alabiliriz. Burada da çok kısa sürede dış cephe çalışmalarını bitirip eğitimin aksamaması için çalışacağız. Kısa süre bir ara vermek durumunda kalabiliriz ama önemli olan herhangi bir şekilde bir cana zarar gelmemesi. Gerisi telafi edilir” dedi.

Yangında öğrencilerin hızla tahliye edildiğini belirten Prof. Dr. İnan, “Derste olan hocalarımız vardı, arada olan öğrencilerimiz vardı. Yangın başladıktan hemen sonra iyi bir tahliye gerçekleşti. Ben geldiğimde bina yanar vaziyetteydi” diye konuştu.

VALİ: ENDİŞEYE KAPILACAK BİR HUSUS YOK

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da yangının söndürüldüğünü belirterek şunları dedi:

“Herhangi bir can kaybı yok, ailelerin endişeye kapılacakları bir husus yok. Üniversitemizde 81 ilimizden gelen yavrularımız var. Sabah 9 civarında çıkan yangında hemen öğrencilerimizin ve personelimizin tahliyesi yapılarak itfaiye müdahale etti. Dış cephe kaplamalarında zaman zaman böyle şeyler olabiliyor. Bir anca dış cepheyi sarıyor, itfaiyemizin çalışmaları sonucunda da şu an kontrol altına alındı. Geçmiş olsun diyorum” dedi.(DHA)

Share


#

SEN DE YORUM YAZ

3+4 = ?