logo


Uludereli anneler Soma’da

Evlatlarını kaybeden anneler maden şehitliğini ziyaret etti, ailelerin acılarına ortak oldu. Anneler adına açıklama yapan Mercan Encü, kendisinin de evladını kaybettiğini, içinin kor gibi yandığını, buradaki annelerin neler yaşadığını anladığını o yüzden destek vermeye geldiklerini söyledi.

Sabah saatlerinde İzmir’den yola çıkan aileler, ilk olarak Soma Mezarlığı içerisinde kurulan maden şehitliğini ziyaret etti. Burada mezarlara tek tek su döküp çiçek bırakan anneler, ardından dua ederek su döktü. Anneler adına açıklamayı ise Mercan Encü yaptı. Encü, ‘Biz de evlatlarımızı kaybettik. Bir annenin yaşadığı acıyı çok iyi biliyorum. Bu yüzden buradaki annelerin acılarını çok iyi biliyorum. Bu olaylar hep fakirlerin başına geliyor bizde ölenlerin yaşı 15 ila 18 arasında değişiyor. Burada da hep gençler hayatını kaybetti. Buradaki ailelerin de destekçisi olacağız’ dedi. Ailelerin daha sonra hayatını kaybeden bazı işçilerin evlerini de ziyaret edecekleri öğrenildi.

ULUDERELİ ANNELER ELMADERE KÖYÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından ziyaretçi akınına uğradı. İlçenin son konukları Uludereli anneler oldu. Uludereli Anneler, Soma’daki ziyaretinin ardından Elmadere Mahallesini ziyaret ettiler. Burada hayatını kaybeden 11 işçinin ailelerini ziyaret eden Uludereli Anneler taziyelerini iletti. Faciada hayatını kaybeden Doğan Yıldırım’ın Annesi Selcan Yıldırım, taziye ziyaretine gelen annelere ‘Acımız çok büyük bizler gül gibi evlatlarımızı, fidanlarımızı toprağın altına bıraktık’ dedi.

Maden faciasında hayatını kaybeden İlker Yıldırım’ın eşi Aslı Yıldırım, Uludere Annelerine sarılarak gözyaşlarına boğuldu. Uludereli Anneler adına konuşan Mercan Encü, ‘Acıyı çeken bilir bizler 3 yıl önce yaşadığımız acının aynısını yaşayan ailelerin acısına ortak olmak ve acılarını hafifletmek için buradayız Roboski’de bilerek planlı bir şekilde katledilen canlarımız ile Soma’da ise ihmalkarlıklar ile ölüme terk edilen madenci kardeşlerimizin ölümlerine kaza, kader ve işin fıtratında var diyenlerde hala bu ölümlerden ders almadıklarının ve almayacaklarının göstergesidir’ dedi.

Etiketler: » »

Share