logo


Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi

Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye Geçişi, Gelibolu’nun Fethi’nin 660.ci Yıl Dönümünün Kutlanması ve Gazi Süleyman Paşa’yı Anma törenleri 31 Mayıs Cumartesi ve 1 Haziran Pazar günü Çardak, Gelibolu, Karainebeyli ve Bolayır’da yapılacak .

Gelibolu Kaymakamlığı tarafından hazırlanan program dahilindeki ilk tören Cumartesi günü Gelibolu’nun Karainebeyli köyünde bulunan Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişini ve Gelibolu’nun Fethini sağlayan Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın komutanlarından olan Ecebey’in mezarı başında düzenlenecek anma töreniyle başlayacak. Buradaki tören Cumartesi günü saat 11.30’da saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Ecebey’in biyografisinin okunmasıyla başlayacak ve ardından okutulacak olan mevlit ile devam edecek. Fetih pilavı ve ayran ikramıyla buradaki tören sona erecek.

BOLAYIR’DA BELEDİYESİZ TÖREN

Pazar günü Bolayır’da yapılacak törenlerde ise, 56 yıl aradan sonra bir ilk yaşanacak ve Bolayır bu önemli günü belediyelikten düştüğü için köy olarak kutlayacak. Gazi Yakup Bey türbesinde düzenlenecek olan törenin ardından, mehteran bölüğü eşliğinde, Çardak ve Gelibolu arasında çalışan arabalı feribotla Gelibolu’ya geçilerek, temsili geçiş gerçekleştirilecek ve ardından Bolayır’daki törenler başlayacak. Bolayır’da saat 12.00’de tören geçişiyle başlayacak olan anma ve kutlamalara, Gazi Süleyman Paşa Türbesinin ziyareti, buket sunulması, saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak. Şiirler okunacak ve pilav ikramı törenler sona erecek.

Etiketler: » » » »

Share