logo


Türkiye’de en az 59 su varlığı tehdit altında

Türkiye’de en az 59 su varlığı tehdit altında

TEMA Vakfı, 81 ildeki gönüllü temsilcileri ile su varlıklarına yönelik tehditler haritası çıkardı

Dünya Su Günü olarak belirlenen 22 Mart’ta, dünyadaki su kıtlığına ve su kirliliğine dikkat çekilirken alınabilecek önlemler tartışılıyor. TEMA Vakfı da bu sene, ‘Türkiye Su Varlıklarına Yönelik Tehditler Haritası’ ile Türkiye’deki tehditleri ortaya çıkardı. Bu çalışma Türkiye’de 33 ilde 59 su varlığının tehdit altında olduğunu ortaya koydu.

12

TEMA Vakfı, Dünya Su Günü’nde (22 Mart) gönüllü temsilcilerinin katkılarıyla hazırladığı ‘Türkiye Su Varlıklarına Yönelik Tehditler Haritası’nı açıkladı. Geçtiğimiz iki ay boyunca yürütülen çalışma sırasında tabandan yukarı doğru ve katılımcı bir araştırma yöntemi izlendi. Sistematik bir bilgi toplama formu kullanılarak 81 ildeki gönüllü temsilcileri aracılığıyla güncel su sorunlarını tespit eden TEMA Vakfı, şu ana kadar 33 ilde 59 su varlığına dair tehdit belirledi.

SU HER ALANDA TEHDİT ALTINDA

Su varlıklarına yönelik tehditler su varlığının niteliğine, miktarına ve su varlığına erişime yönelik tehditler olmak üzere temel olarak üç ana başlık altında değerlendirildi. Bir su kaynağında birden fazla tehdit olduğu durumlar saptandı. TEMA Vakfı’nın hazırladığı güncel haritaya göre, aralarında akarsu ve göl kirlenmesi ile biyoçeşitlilikte azalmanın da olduğu su varlığının niteliğine yönelik 35 tehdit kayıt altına alınırken, akarsu ve göl kuruması ile yer altı sularının tükenmesini içeren su varlığının miktarına yönelik 29 tehdit saptandı. Su varlığına erişime engel olacak baraj ve HES kaynaklı sorunların yanısıra sağlıklı içme suyuna erişime dair sorunlar içeren de 4 tehdit kaydedildi.

Bu rapor kapsamında belgelenen vakalar Türkiye’deki kirlenme ve tükenme tehdidi altında bulunan çok sayıda su varlığının sadece bir kısmını oluşturmakla birlikte TEMA Vakfı önümüzdeki dönemde temsilci ve gönüllülerinin katkıları ile haritayı güncelleyerek genişletmeye devam edecek.

Etiketler: » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

4+5 = ?