logo


Türkiye sıcaktan kavruldu, Kars hariç

turkiye-sicaktan-kavruldu-kars-haric-7232421

Türkiye günlerdir kavurucu sıcaklarla mücadele ediyor. Birçok ilde sıcak nedeniyle alarm verilirken, sadece Kars’ta soğuk hava etkili oluyor. Kentte yaşayanlar sobayla ısınıyor.

Türkiye ‘nin pek çok kenti sıcak havanın kavurucu etkisi altında. Adana’da termometreler 51, Antalya’da 42 dereceyi gösterdi. Kars’ta ise aralıklarla süren yağmur, soğuk havayla birlikte etkili olan şiddetli rüzgâr hayatı olumsuz etkiliyor. Vatandaşlar, geçen yıl aralık ayında kurdukları sobaları, havaların ısınmaması nedeniyle haziran ayına rağmen kaldırmadı.

2

Uzmanlar, sıcak havanın etkisinin bir süre daha devam edeceğini belirtiyor.Sağlık Bakanlığı da sıcak havaya karşı alınması gereken önlemlere ilişkin açıklama yaptı. Yaşlıların, 4 yaşından küçük çocukların ve hamilelerin risk altında olduğunu belirten bakanlık, “Sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat edin. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysileri tercih edin” önerisinde bulundu. 65 yaş ve üzerindeki yaşlıların, 4 yaşından küçük çocukların ve hamilelerin risk altında bulunduğunu vurgulayan bakanlık, kronik hastalığı olanların da aşırı sıcaklara dikkat etmesini istedi.

3

Sürekli ilaç kullanan kişilerin, sokak çocuklarının ve evsizlerin aşırı sıcaklardan en çok etkilenen kesim olduğu ifade edilerek, şu hayati uyarılarda bulunuldu:
Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın.
Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya dikkat etmeli.
Sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat edin.

HAVA DELİKLİ ŞAPKA
10.00-16.00 arası denize girmeyin ve güneşlenmeyin.
Dışarıda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edin.
Geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka takın.
Bebekleri, çocukları, engelhleri ve hayvanları kapalı ve park edilmiş araçlarda kesinlikle bırakmayın.
Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için Sabah ve akşam saatlerini tercih edin.
Her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fiziki aktivitelerden kaçının.

Etiketler: »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

9+10 = ?