logo


Türkiye İrlanda ile 13. randevuda

Dublin Aviva Stadı’nda oynanan karşılaşmayı Fransa Futbol Federasyonu’ndan Ruddy Buquet yönetiyor.

Müsabakada, Buquet’nin yardımcılıklarını Guillaume Debart ile Cyril Gringore’un yapıyor. Karşılaşmanın dördüncü hakemi ise İrlanda Cumhuriyeti Futbol Federasyonu’ndan Neil Doyle.

İrlanda Cumhuriyeti ile 13. randevu

İki ülke A milli takımları, ilki 1966’da, sonuncusu 2003’te olmak üzere daha önce 12 kez rakip oldu. Türkiye, 8’i resmi, 4’ü özel olmak üzere geride kalan maçlarda rakibini sadece bir kez yenebilirken, 5 kez mağlup oldu, 6 kez de berabere kaldı. Altısı İrlanda Cumhuriyeti’nde, 6’sı da Türkiye’deki bu müsabakalarda rakibine toplam 13 gol atan ay-yıldızlı ekip, kalesinde ise 26 gol gördü.

Rakibi karşısında tek galibiyetini 22 Şubat 1967’de oynanan ikinci randevuda alan ay-yıldızlı ekip, daha sonra yaptığı 10 maçta da İrlanda Cumhuriyeti’ne skor olarak üstünlük kuramadı.

Bu arada milliler, 1999 yılının kasım ayında İrlanda Cumhuriyeti ile 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri play-off turunda karşı karşıya gelmiş, ilk maçta deplasmanda alınan 1-1’lik beraberlikten sonra Bursa Atatürk Stadı’ndaki rövanş karşılaşmasının 0-0 berabere sonuçlanmasıyla rakibini eleyerek tarihinde ikinci kez Avrupa Şampiyonası finallerine katılmıştı.

Türkiye ile İrlanda Cumhuriyeti, A milli takımlar bazında son temaslarını 9 Eylül 2003 tarihinde Dublin’de gerçekleştirdi ve özel müsabaka 2-2 tamamlandı.

Etiketler: » » »

Share