logo


16 Şubat 2016

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adres ve kimlik bilgileri internete sızdırıldı!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adres ve kimlik bilgileri internete sızdırıldı!

Emniyet Genel Müdürlüğü veri tabanından çalınan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adres ve kimlik bilgileri internette paylaşıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü veri tabanında olduğu belirtilen, kayıtlı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adres ve kimlik bilgileri çalınarak internette yayınlandı. Çalınan bilgiler ile istenirse adınıza kredi de çekilebilecek, sahte kimlik de yapılabilecek. Eğer iddialar doğruysa hepimiz büyük bir tehlike altındayız.

1

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous tarafından yayılmasına yardımcı olunan veriler, bir internet sitesi ve sosyal medya üzerinden yüklendi. Sıkıştırılmış yaklaşık 3 gigabyte’lık bir dosyadan yaklaşık 20 gigabyte’lık veri tabanı ortaya saçıldı. İndirilen dosyadan Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adres ve kimlik bilgilerine ulaşılabilecek sorgu ekranı çıktığı belirtildi.

“2 YILDIR ULAŞILABİLİRDİ”

Anonymous’un Twitter hesabında paylaştığı https://turkey.thecthulhu.com/ adresinde ise, verileri sızdıran kaynağın 2 yıldır Emniyet verilerinin bir bölümüne ulaşabildiği ve son aylarda yaşanan ihlalleri gösterebilmek amacıyla belgeleri sızdırmaya karar verdiği belirtildi.

Verileri sızdıran “https://turkey.thecthulhu.com/” adresindeki bilgilere göre sıkıştırılmış yaklaşık 3 gigabyte’lık bir dosyadan yaklaşık 20 gigabyte’lık veri tabanı ortaya saçıldı. İndirilen dosyadan Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adres ve kimlik bilgilerine ulaşılabilecek sorgu ekranı çıktığı belirtildi. Kişisel verileri kapsadığı öğrenilen dosyaları indirenler, sorgu ekranının kod hatası verdiğini söyleyerek sistemin çalışmadığı iddiasını da paylaştı.

ANONYMOUS: BİZ ÇALMADIK AMA DAĞITTIK

Hacker grubu Anonymous’un twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Emniyet Genel Müdürlüğünde çıkan belgeler “ROR[RG]” tarafından çalınmıştır. Anonymous’un bu sızmayla alakası yoktur. .@CthulhuSec ve Anonymous başta olmak üzere, bu belgelerin yayılmasına (!) yardımcı olmuştur” denildi.

Bilgilerin yayınlandığı web sitesinde ise bilgilerin Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alındığı ve eylemin amacının ise “hükümetin yaptığı yolsuzluklara karşı mücadele etmek” olduğu belirtildi. Yayınlanan verilerin yayınlanmasının hükümetten çok, vatandaşları zor durumda bırakacağını belirten sosyal medya kullanıcıları ise Anonymous’a tepki gösterdi.

EMNİYET SİTELERE ERİŞİMİ ENGELLEDİ

Emniyet ise iddiaların ardından söz konusu sitelere Türkiye’den erişimi engelledi.

ÇALINAN BİLGiLERLE NE YAPILABİLİR?

Sızdırılan veriler; mükerrer oy kullanmadan, sahte kimlik düzenlemeye, bankadan kredi çekmeye kadar birçok konuda vatandaşları mağdur edebilir.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+10 = ?